Skonfiskowali szynkę za 27 milionów euro. Gigantyczny skandal we Włoszech

TVN24 Biznes

Bieda w Londynie. Rodzinom brakuje na jedzenie tvn24bis
wideo 2/5

We Włoszech ujawniono skandal z procederem masowego fałszowania szynki San Daniele. Prokuratura ogłosiła w piątek, że śledztwem objęto 103 osoby i firmy produkcyjne. Wydano nakaz konfiskaty 270 tysięcy szynek o wartości rynkowej 27 milionów euro.

Oszustwo dotyczy 10 procent całej rocznej produkcji szynki gatunku San Daniele we Włoszech. Z ustaleń śledczych wynika, że proceder trwał od około 10 lat.

Wielki skandal

Prokuratura wyjaśniła po zakończeniu postępowania wstępnego, że dochodzenie prowadzi między innymi przeciwko rzeźni w Aviano na północy kraju, hodowcom trzody, producentom szynki, a także inspektorom ich konsorcjum.

Wszyscy zamieszani są, jak podkreślono, w gigantyczny skandal wprowadzania na rynek podrabianej szynki ze sfałszowanymi certyfikatami jej najwyższej jakości, mimo że faktycznie nie spełniała ona norm tego cenionego gatunku wędliny. Ponadto śledczy przypuszczają, że osoby zamieszane w ten proceder, tworzące zorganizowaną grupę przestępczą, chciały wyłudzić środki z unijnego funduszu na rozwój rolnictwa w łącznej wysokości około 900 tysięcy euro. Wśród ponad 100 podmiotów, wobec których toczy się śledztwo, są 62 osoby oraz około 40 firm.

Autor: tol / Źródło: PAP