Ze świata

Volkswagen może rozjechać Niemcy. "W Polsce nie ma powodów do paniki"

Ze świata

Volkswagen może rozjechać Niemcy. "W Polsce nie ma powodów do paniki"
TVN24 BiSVolkswagen może rozjechać Niemcy. "W Polsce nie ma powodów do paniki"

Napędzany skandalem Volkswagen może rozjechać najsilniejszą gospodarkę UE. Według ekspertów, my nie mamy powodów do paniki - pisze "Puls Biznesu".

Oskarżenia o fałszowanie danych o emisji spalin w samochodach marki Volkswagen mocno uderzyły w notowania spółki i pociągnęła w dół całą niemiecką giełdę. To jednak nie koniec problemów gospodarczych za Odrą, a tamtejsze ministerstwo finansów radzi przygotować się na najgorsze.

Bez paniki

Volkswagenowi grozi nie tylko spadek sprzedaży aut wszystkich marek koncernu, ale też gigantyczne odszkodowania. Zmniejszone przychody i spodziewane ogromne koszty mogą oznaczać masowe zwolnienia w fabrykach koncernu i ogromnym przemyśle na jego usługach. Według ekspertów - w Polsce nie ma powodów do paniki. Piotr Bujak - ekonomista PKO BP, przypomina, że już raz obroniliśmy się przed znacznie głębszym spowolnieniem gospodarki. - Gdy wybuchł światowy kryzys, motoryzacja oberwała bardzo mocno. Na szczęście w Polsce jej udział wynosi ok. 10 proc. wartości produkcji sprzedanej, podczas gdy w Czechach i na Węgrzech jest to po 20 proc., a na Słowacji aż 30 proc. - mówi ekonomista PKO BP i podkreśla, że lepsza dywersyfikacja krajowego przemysłu bardzo nam sprzyja.

Volkswagen w opałach. To problem całych Niemiec:

Volkswagen w opałach. To problem całych Niemiec
Volkswagen w opałach. To problem całych NiemiecTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości