Polska na dywaniku w sprawie mięsa z chorych krów. Bruksela chce wyjaśnień

Ze świata

Mięso chorych krów z Polski trafiło do Francjitvn24
wideo 2/2

Polska ma przedstawić w przyszłym tygodniu w Brukseli informacje dotyczące nielegalnego uboju krów - poinformowała rzeczniczka Komisji Europejskiej Anca Paduraru.

"Superwizjer" TVN ujawnił kwitnący w Polsce rynek obrotu chorym i martwym bydłem. Jeden z dziennikarzy zatrudnił się w ubojni, do której trafiało chore bydło.

Reportaż "Superwizjera" o mięsie chorych krów >

Prośba o wyjaśnienia

W przyszłym tygodniu odbędzie się comiesięczne spotkanie ekspertów do spraw żywności, zwierząt i paszy z państw członkowskich.

- KE poprosiła Polskę, by przedstawiła informacje dotyczącą sytuacji (nielegalnego uboju krów - red.) - powiedziała Paduraru. Od poniedziałku, 4 lutego, grupa audytorów Komisji Europejskiej ocenia sytuację, wizytując ubojnie w Polsce.

W ciągu miesiąca ma być przedstawiony raport w tej sprawie. KE nie prezentuje żadnych wstępnych wniosków. - Wizyta wciąż się odbywa - zaznaczyła Paduraru.

Na prośbę KE Polska uruchomiła 29 stycznia system szybkiego ostrzegania dotyczący żywności i paszy oraz poinformowała państwa członkowskie o wydarzeniach. System ten pozwala na śledzenie transportu mięsa i wycofywanie go z obrotu. Polskie władze poinformowały KE, że rzeźnia została zamknięta. Według unijnego prawa przed ubojem wszystkie zwierzęta muszą przejść kontrolę w obecności lekarza weterynarii. Mięso musi zostać zbadane przez lekarza weterynarii także bezpośrednio po uboju. Nie może zostać uznane za zdatne do spożycia, jeżeli zwierzę cierpi na choroby.

Wszelkie mięso przeznaczone do spożycia przez ludzi, w przypadku którego nie ma pełnej gwarancji zgodności z przepisami UE, musi zostać natychmiast wycofane z rynku, zwłaszcza gdy nie ma pewności, że nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

Spotkanie ministrów rolnictwa

Kwestii bezpieczeństwa żywności będzie poświęcone także spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z jego czeskim odpowiednikiem Miroslavem Tomanem zaplanowane na 15-16 lutego. Spotkanie odbędzie się w Dolnym Kubinie podczas corocznego posiedzenia Zespołu Interreg (Program Współpracy Transgranicznej), w którym uczestniczyć będą obaj ministrowie. Posiedzenie Zespołu odbędzie się z udziałem polskich i czeskich inspektorów sanitarnych i weterynaryjnych.

We wtorek minister Ardanowski rozmawiał telefonicznie z szefem resortu rolnictwa Czech. Przedstawił szczegółowo czeskiemu ministrowi działania podjęte przez polską Inspekcję Weterynaryjną.

14 państw

W piątek KE informowała, że mięso z nielegalnego uboju krów w rzeźni w Polsce trafiło do 14 krajów UE.

Oprócz Polski są to: Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Węgry.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24