Siłuanow: Rosję czeka trudny rok. Przez sankcje, tanią ropę i słabego rubla

Ze świata

ShutterstockRosjan czeka trudny rok

Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow ostrzegł w środę, że rok 2016 zapowiada się trudny dla gospodarki Rosji, która już jest w głębokiej recesji m.in. ze względu na spadające ceny ropy.

W środę kurs rubla spadł do najniższego w tym roku poziomu względem dolara. Na złą sytuację gospodarczą złożyły się także zachodnie sankcje nałożone na Moskwę w związku z jej rolą w konflikcie na Ukrainie.

Pesymistyczne prognozy

- Przyszły rok nie będzie łatwy - przyznał Siłuanow w publicznej telewizji. - Najnowsze prognozy wskazują, że ceny naszych głównych produktów eksportowych mogą być niższe niż przewidziano - wyjaśnił. Ponad połowa wpływów budżetowych Rosji pochodzi z eksportu ropy i gazu. Prognozy gospodarcze na 2016 rok opierały się na cenie 50 dolarów za baryłkę wobec ok. 37 dolarów, jakie płacono za baryłkę na giełdzie w Londynie w środę. Według rosyjskiego ministra cena baryłki ropy powinna w 2016 roku utrzymać się na średnim poziomie ok. 40 dolarów. Zapewnił, że kroki w postaci "konsolidacji wydatków" i "prywatyzacji" są gotowe do włączenia do budżetu na początku 2016 roku. Prezydent Władimir Putin wyznaczył cel utrzymania deficytu na poziomie 3 proc. PKB wobec 2,8-2,9 proc. PKB w tym roku - podał Siłuanow.

Jaki wzrost?

Władze przewidują obecnie wzrost o 0,7 proc. PKB w przyszłym roku, w porównaniu z szacowanym spadkiem o 3,7 proc. w tym roku. Jednak bank centralny szacuje, że jeśli ceny ropy utrzymają się na poziomie 40 dolarów przez cały przyszły rok, PKB spadnie o ponad 2 proc. Przy cenie 35 dolarów za baryłkę prognozuje się spadek PKB o 2-3 proc. Prezydent Putin ostrzegał, że trzeba być gotowym na "wszystkie scenariusze". Wcześniej informowano, że Kuwejt założył w budżecie na przyszły rok cenę ok. 30 dolarów za baryłkę. Arabia Saudyjska w poniedziałek przedstawiła budżet na przyszły rok, który opiera się na ostrożnych prognozach przewidujących, że w ciągu 10 lat ceny ropy będą się wahać między 29 a 37 dolarów za baryłkę.

Kolejne problemy Rosjan:

Kolejne problemy RosjanTVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock