Były kanclerz Niemiec chce związać się z rosyjskim gigantem. "Ja bym tak nie postąpił"

Ze świata

ShutterstockSchulz dystansuje się od Schroedera

Były kanclerz Niemiec Gerharda Schroedera ubiega się o miejsce we władzach rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft. Kandydat na na to stanowisko i szef SPD Martin Schulz zdystansował się od swojego partyjnego kolegi.

"Ja bym tak nie postąpił" - napisał Schulz na swoim oficjalnym profilu w jednym z serwisów społecznościowych.

"Uważam za oczywiste, że po zakończeniu mojej kadencji w charakterze kanclerza federalnego nie przyjmę żadnego stanowiska w prywatnej gospodarce" - podkreślił socjaldemokrata, który w wyborach do Bundestagu jest głównym rywalem kanclerz Angeli Merkel.

Schulz zastrzegł, że decyzja Schroedera o ubieganiu się o stanowisko w rosyjskim koncernie jest jego prywatną sprawą i nie ma nic wspólnego z SPD. "Gerd Schroeder jest politykiem z tak dużym doświadczeniem, że wie, jakie propozycje można przyjąć" - zauważył.

Większy zarząd

Schroeder ma zostać jednym z niezależnych dyrektorów koncernu Rosnieft. Władze spółki przewidują powiększenie zarządu z dziewięciu do jedenastu członków. Ostateczna decyzja ma zapaść na zebraniu akcjonariuszy Rosnieftu pod koniec września. Zdaniem ekspertów decyzja ta jest formalnością. Państwo rosyjskie reprezentują we władzach spółki: szef koncernu Igor Sieczyn, doradca Kremla Andriej Biełousow i minister energetyki Aleksandr Nowak. Jak podał "Bild", w 2016 roku rosyjski koncern wypłacił dziewięciu członkom zarządu 52 mln euro w formie wynagrodzeń, bonifikat i dotacji, czyli prawie 6 mln euro na osobę.

Zarobi dwa razy więcej niż kanclerz

Schroeder skrytykował doniesienia na swój temat jako walkę wyborczą prowadzoną przez media w celu wsparcia Merkel. Jak podkreślił, jego wynagrodzenie - jeśli zostanie wybrany - wyniesie mniej niż jedną dziesiątą wymienionej sumy czyli 600 tys. euro. Agencja dpa zauważa, że jest to suma dwukrotnie większa od rocznych poborów szefowej niemieckiego rządu. Schroeder jest obecnie przewodniczącym komisji akcjonariuszy spółki Nord Stream, budującej drugą nitkę gazociągu przez Morze Bałtyckie. Rosnieft jest jednym z rosyjskich przedsiębiorstw, na które Unia Europejska i USA nałożyły w 2014 roku sankcje w związku z naruszaniem przez Moskwę suwerenności Ukrainy. 70 proc. akcji Rosnieftu należy do Rosneftegaz OJSC, czyli spółki akcyjnej w całości należącej do Federacji Rosyjskiej, a 19 proc. stanowi własność BP Russian Investments, czyli spółki naftowej zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii. Pozostałe 11 proc. jest przedmiotem obrotu giełdowego. Schroeder wielokrotnie krytykował europejskie i amerykańskie restrykcje wobec Rosji, nawołując do normalizacji stosunków z tym krajem.

Polityk SPD kierował niemieckim rządem w latach 1998-2005. Po wyborczej porażce odszedł z czynnej polityki i zaangażował się we wspieranie niemiecko-rosyjskich kontaktów biznesowych; zachował jednak wpływy w kierownictwie partii.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock