Zakaz siadania na słynnych schodach. Wysokie kary

Ze świata


Turyści nie będą mogli siadać na słynnych Schodach Hiszpańskich - zadecydowały władze Rzymu. Za złamanie nowego przepisu będzie grozić grzywna w wysokości od 250 do 400 euro.

Dotychczas obowiązywał zakaz jedzenia i picia na 136 rokokowych schodach na Placu Hiszpańskim, których włoska nazwa brzmi Scalinata di Trinita dei Monti (Świętej Trójcy), bo prowadzą do kościoła pod takim wezwaniem.

Surowa ochrona

Schody zostały zbudowane w pierwszej połowie XVIII wieku, a zaprojektowali je rzymscy architekci Francesco De Sanctis i Alessandro Specchi. Wprowadzenie zakazu siadania na słynnych stopniach na Placu Hiszpańskim, co każdego dnia robiły dotąd tysiące ludzi, to wynik zaostrzenia regulaminu straży miejskiej w dziedzinie ochrony zabytków i walki z zachowaniem uważanym za brak szacunku dla historycznego i kulturowego dziedzictwa stolicy Włoch. Najwyższa grzywna w wysokości 400 euro będzie wymierzana w przypadku szczególnie rażącego postępowania, takiego jak brudzenie czy niszczenie schodów, których gruntowna renowacja zakończyła się w 2016 roku. Podobną surową ochroną objęto wcześniej rzymskie fontanny.

Autor: mp / Źródło: PAP