Schetyna: ważne jest utrzymanie sankcji wobec Rosji

Ze świata

TVN24 Biznes i Świat"To jest ważne, że mamy wspólne spojrzenie na problem"

Ważne jest przedłużenie sankcji wobec Rosji; zależy nam, żeby Europa była zgodna co do wsparcia dla ukraińskich reform - oświadczył szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna po spotkaniu z szefem MSZ Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem w Berlinie.

Rozmowa trwała około półtorej godziny. Dotyczyła przede wszystkim sytuacji na Ukrainie.

- To jest ważne, że mamy wspólne spojrzenie na problem, że chcemy go wspólnie rozwiązać(...)Zależy nam na tym, żeby nasze doświadczenie, także rada, jeżeli zostanie wysłuchana, pozwoliły utrzymać zawieszenie broni, w skuteczny sposób implementować punkty porozumienia w Mińsku - podkreślił Schetyna po spotkaniu.

- Uważamy, że ciągle jest to możliwe i warto wiele zrobić, żeby przestali ginąć ludzie w Donbasie, żebyśmy mogli mówić, że to zawieszenie broni jest trwałe - dodał.

Wsparcie dla Ukrainy

Schetyna poinformował, że z szefem MSZ Niemiec ustalił zasady współpracy polsko-niemieckiej dotyczące wsparcia reform na Ukrainie. - Ważne jest to, żeby udało się nam utrzymać zgodną decyzję co do utrzymania, przedłużenia sankcji. Zależałoby nam na tym, żeby Europa była zgodna co do wspólnego, solidarnego wsparcia dla ukraińskich reform - powiedział szef MSZ.

Schetyna przypomniał ponadto, że w poniedziałek, razem z szefem MSZ Danii Martinem Lidegaardem odwiedził Kijów i Kiszyniów. Z prezydentami i premierami Ukrainy i Mołdawii rozmawiali m.in. o wsparciu proeuropejskich reform, przygotowaniach do majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze oraz o bezpieczeństwie.

Autor: mn / Źródło: PAP