Ropa nurkuje, ale kraj ma się dobrze. Saudyjski król o stanie gospodarki

Ze świata

Departament of Defense36cebd99-f655-42d7-bc06-5e82523eedd7

Król Arabii Saudyjskiej Salman powiedział w środę, że gospodarka jego kraju ma się dobrze mimo spadku cen ropy naftowej. Obwinił władze Syrii o tworzenie warunków sprzyjających aktywizacji działań organizacji terrorystycznych w regionie.

Przemówienie na temat polityki krajowej i zagranicznej w nadchodzącym roku Salman wygłosił na forum Rady Konsultacyjnej (Madżlis asz-Szura). Organ ten jest złożony obecnie ze 120 osób wybieranych przez samego władcę; skład Rady jest odnawiany co cztery lata. Saudyjski monarcha podkreślił, że jego kraj jest zainteresowany stabilizacją na rynku ropy i prowadzi zrównoważoną politykę w sferze naftowej w celu ochrony interesów obecnego i przyszłego pokolenia. Nawiązując do sytuacji w Syrii Salman opowiedział się za utrzymaniem syryjskiego państwa, w którym znalazłyby się wszystkie grupy etniczne. Skrytykował władze w Damaszku oskarżając prezydenta Baszara el-Asada o umożliwienie zaktywizowania się dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS). Zaapelował o uregulowanie syryjskiego konfliktu z "siłami umiarkowanej opozycji". - Ugrupowania terrorystyczne nie znalazłyby gleby sprzyjającej (ich powstaniu) bez polityki syryjskiego reżimu, który doprowadził do eksterminacji setek tysięcy Syryjczyków - powiedział król Salman. AFP przypomina, że Arabia Saudyjska zdecydowanie domaga się ustąpienia Asada, by mogła się rozpocząć transformacja polityczna w Syrii.

Asad musi odejść

Na początku grudnia w Rijadzie zebrali się przedstawiciele syryjskich ugrupowań opozycyjnych i ogłosili, że są gotowi do rozmów z przedstawicielami władz w Damaszku, lecz uważają, że prezydent Asad powinien ustąpić na początku okresu przejściowego. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie 18 grudnia rezolucję dotyczącą mapy drogowej dla procesu pokojowego w Syrii, zgodnie z którą rozmowy w sprawie zawieszenia broni i utworzenia rządu przejściowego mają rozpocząć się w styczniu. W negocjacjach mają uczestniczyć przedstawiciele syryjskiego rządu i opozycji. Mapa drogowa dla procesu pokojowego w Syrii przewiduje m.in. utworzenie w ciągu pół roku rządu przejściowego oraz przeprowadzenie wolnych wyborów i opracowanie nowej konstytucji w ciągu 18 miesięcy.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Departament of Defense