Szef PE: Unia powinna utrzymać sankcje wobec Rosji

Ze świata

Parlament EuropejskiSchulz: sankcje powodują, że gospodarka Rosji jest pod dużą presją

Unia Europejska powinna utrzymywać sankcje gospodarcze wobec Rosji pomimo trudnej sytuacji gospodarczej w tym kraju, dopóki Moskwa nie zmieni swej konfrontacyjnej polityki - ocenił w czwartek szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

- Sankcje mają sens tak długo, jak długo będą stwarzać presję polityczną, aby zachęcić rosyjski rząd do powrotu do stołu rozmów i wywarcia wpływu na separatystów oraz poszukiwania rozsądnego rozwiązania kryzysu - ocenił Schulz na konferencji prasowej w trakcie szczytu UE w Brukseli.

- Sankcje powodują, że gospodarka Rosji jest pod dużą presją, ale Ukraina też jest pod presją - powiedział szef PE.

Dyplomacja, dialog i sankcje

Według Schulza "nie można tego przewidzieć, ale też wykluczyć, że rosyjski rząd w Moskwie będzie szukać sposobów, aby - bez poważnej utraty twarzy - powrócić do stołu negocjacji". - Jeśli tak będzie, powinniśmy też zastanowić się nad sprawą sankcji. Jeżeli zaś Rosja nadal będzie uprawiać konfrontacyjną politykę, to nie może liczyć na zniesienie sankcji - ocenił. - Ale rosyjski rząd, który powie: jesteśmy gotowi do dialogu i współpracy, uznajemy integralność terytorialną naszych sąsiadów - taki rząd może względnie szybko spotkać się z dobrą wolą (ze strony UE), także jeśli chodzi o sankcje - dodał. Zdaniem Schulza Unia powinna wykorzystać czas do wiosennego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze, by poszukiwać możliwości odprężenia. - Tylko połączenie dialogu, dyplomacji i sankcji może prowadzić do pokojowego rozwiązania konfliktu (na wschodzie Ukrainy). Trzeba przyznać, że wymaga to cierpliwości, aby pozostać na tej drodze - powiedział Schulz.

Winny Zachód

W czwartek rosyjski prezydent Władimir Putin podczas dorocznej konferencji prasowej obarczył Zachód winą za kłopoty gospodarcze Rosji. Powiedział, że to Zachód buduje nowe mury odgradzające go od Rosji, a obecna sytuacja gospodarcza jego kraju jest wywołana przede wszystkim przez czynniki zewnętrzne. Relacje z Rosją są jednym z tematów czwartkowego szczytu UE. Unijni przywódcy rozmawiają także o planie inwestycyjnym, który zaproponowała Komisja Europejska.

Dla gospodarki

Schulz powiedział, że PE popiera zaproponowany przez Komisję Europejską program pobudzenia inwestycji w unijną gospodarkę. Jednak, jak dodał, powodzenie jego realizacji będzie zależało głównie od państw członkowskich, a przede wszystkim od tego, czy będę chciały się finansowo w niego zaangażować.

Schulz opowiedział się też za tym, by kraje, które dołożą się do Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, były łagodniej traktowane w trakcie oceny ich deficytu budżetowego. Zgodnie z planem KE Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych ma w latach 2015-2017 zmobilizować inwestycje w unijną gospodarkę o wartości co najmniej 315 mld euro. Zgodnie z tym planem fundusz o kapitale 21 mld euro ma wygenerować w ciągu trzech lat 15-krotnie większe inwestycje.

KE liczy też na dodatkowe wkłady państw członkowskich - z ich budżetów albo środków banków państwowych. Funduszem zarządzać ma Europejski Bank Inwestycyjny. Komisja liczy, że dołożą się do niego państwa UE, ale jak na razie nie padły takie deklaracje.

Putin: sankcje oczywiście szkodzą, ale to szkodzą wszystkimTVN24 BiS

Autor: mn//bgr/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Parlament Europejski