Sankcje wobec Rosji przedłużone

TVN24 Biznes

Sankcje wobec Rosji zostaną przedłużone. Jest wstępna decyzjaTVN24 BiS
wideo 2/6

Przywódcy unijni zgodzili się w czwartek na przedłużenie o kolejne pół roku sankcji gospodarczych wobec Rosji - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Uzgodnione, UE przedłuży sankcje gospodarcze wobec Rosji w związku z brakiem wdrażania porozumienia z Mińska" - poinformował Tusk na Twitterze z profilu Przewodniczącego RE.

Decyzja RE oznacza m. in. utrudnienia dla rosyjskich spółek z udziałem państwowych środków w dostępie do europejskich rynków kapitałowych, zakaz importu i eksportu broni, oraz utrudnienia w dostępie technologii i usług, które można wykorzystać do produkcji i wydobycia ropy naftowej.

Sankcje

UE nakłada sankcje na Rosję począwszy od 2014 r. wyrażając tym samym potępienie wobec polityki mocarstwa na Ukrainie. Ograniczenia przyjmują różny rozmiar i dotyczą różnych sektorów gospodarki rosyjskiej.

Już wcześnie, w połowie czerwca unijni przywódcy zdecydowali o przedłużeniu stosowania środków wobec zaanektowanego przez Rosję Krymu i Sewastopola. Rada Europejska zadeklarowała, że ograniczenia w kontaktach gospodarczych z tymi rejonami będą obowiązywać do 23 czerwca przyszłego roku.

Do czerwcowej decyzji Unii Europejskiej odniósł się prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który oznajmił na facebooku, że przyjmuje ją z zadowoleniem. Natomiast rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Moskwa uznaje sankcje za nielegalne i szkodliwe dla krajów będących ich inicjatorami.

Do września tego roku funkcjonują równolegle sankcje wobec 150 osób i 37 firm z Rosji, obejmujące m. in. zamrożenie aktywów i zakazy wizowe.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock