S&P tnie rating Bułgarii. Kolejny raz w tym roku

Ze świata


Agencja Standard & Poor's obniżyła krótko- i długoterminowy rating kredytowy Bułgarii - poinformował w piątek wieczorem resort finansów w Sofii. To już drugie w tym roku obniżenie ratingu przez S & P. Rating został obniżony z poziomu BBB-/A-3 do BB+/B.

Podstawową przyczyną, którą wymienia Standard & Poor’s, jest zmiana sytuacji banku komercyjnego KTB, który został pozbawiony licencji a w sądzie toczy się sprawa o jego upadłość. Agencja zwróciła też uwagę na pogorszenie się sytuacji fiskalnej kraju w ciągu roku, które wynika z niskiego wzrostu gospodarczego i utrzymującej się deflacji.

W czerwcu Standard & Poor's obniżyła kredyt ratingowy Bułgarii z powodu politycznej niestabilności.

Dane niekompletne?

Zdaniem bułgarskiego ministerstwa finansów, agencja nie uwzględniła niektórych pozytywnych zjawisk, w tym rozpoczęcia w bieżącym miesiącu wypłacania depozytów klientom zamkniętego banku KTB.

W piątek bułgarski parlament ratyfikował porozumienie z czterema bankami zagranicznymi o zaciągnięciu krótkoterminowego kredytu w wysokości 3 mld lewów (1,5 mld euro). Pieniądze te są potrzebne na uzupełnienie funduszu gwarantującego depozyty w bankach komercyjnych.

Z tego funduszu wypłaca się też pieniądze klientom zamkniętego w czerwcu banku KTB, czwartego pod względem wielkości w kraju.

W bieżącym roku zadłużenie publiczne Bułgarii zwiększyło się o 4,5 mld lewów (2,25 mld euro), a w przyszłym roku przewiduje się zaciągnięcie kolejnych kredytów w wysokości 8,1 mld lewów (4,05 mld euro).

Pod koniec przyszłego roku dług publiczny Bułgarii, który przez kilka ostatnich lat utrzymywał się na jednym z najniższych w UE poziomów, zwiększy się do 30 proc. PKB.

Autor: mn\kwoj / Źródło: PAP