W 10 minut z Wiednia do Bratysławy. Czy rekordowo krótki lot będzie się opłacał?

Ze świata

wikimedia.org/(CC BY-SA 3.0) | Ken FieldingWedług wstępnych informacji bilet na samolot ma kosztować około 10 euro

10 min - tyle będzie trwał lot między Bratysławą a Wiedniem. Takie połączenie chcą uruchomić austriackie linie lotnicze FlyNiki. Będzie to najkrótsze połączenie międzynarodowe na świecie. Firma twierdzi, że to połączenie będzie się opłacało.

Plany linii lotniczych to zaskoczenie, bo miasta dzieli zaledwie 48 kilometrów. Z Wiednia do Bratysławy można, w mniej niż godzinę dojechać samochodem. Jeszcze mniej czasu zajmuje podróż pociągiem. Gdyby doliczyć do tego czas dojazdu na lotnisko i załatwienia formalności, czyli np. odprawy, to może okazać się, że dziesięciominutowa podróż jest po prostu niekorzystna.

Opłaca się?

Jednak FlyNiki tłumaczą, że z nowego połączenia mogą korzystać przede wszystkim te osoby, które będą odlatywać ze stolicy Austrii, więc krótki lot do Wiednia będzie dla nich tylko miejscem przesiadkowym. W ten sposób będą już na lotnisku i zaoszczędzą czas, który musieliby poświęcić na dojazd.

FlyNiki przekonuje również, że komfort podróży samolotem będzie znacznie wyższy niż samochodem, czy pociągiem. Pasażerowie nie będą musieli martwić się o miejsce na bagaż. Co ciekawe w czasie dziesięciominutowej podróży pasażerowie nie będą mogli korzystać z toalety, bo cały czas będą przypięci pasami. W systemie rezerwacyjnym już teraz można kupić bilet na podróż w obie strony. Trzeba na niego wydać około 100 euro. Koszt przejazdu autobusem na trasie Wiednia do Bratysława jest podobny. Przewoźnik chce uruchomić 11 połączeń między miastami tygodniowo.

Rekord

Choć lot z Bratysławy do Wiednia choć będzie trwał zaledwie 10 minut i będzie najkrótszym międzynarodowym połączeniem lotniczym, to okazuje się, że istnieje jeszcze krótsze. Obecnie najmniej trwającym lotem na świecie jest ten z Westray do Papa Westray na Szkockiej wyspie. Trwa on zaledwie 47 sekund.

Autor: msz/ / Źródło: citylab.com, news.com.au

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/(CC BY-SA 3.0) | Ken Fielding