Samolot kontrolowany z ziemi i PIT przez internet. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata

sxc.huPiątek w TVN24 Biznes i Świat

W piątek w TVN24 Biznes i Świat powiemy o pomyśle niemieckich kontrolerów na zwiększenie bezpieczeństwa lotów, będziemy też w Kolonii, gdzie upamiętnione zostaną ofiary katastrofy airbusa Germanwings. Dziś także czas na PIT, czyli jak rozliczyć się z fiskusem przez internet.

Kontrola na ziemi

Niemieccy kontrolerzy ruchu lotniczego opowiadają się za wprowadzeniem rozwiązań technicznych pozwalających na przejęcie w razie konieczności sterowania samolotem przez personel naziemny, co ma zapobiec katastrofom takim jak w marcu w Alpach. - Wymagane rozwiązania techniczne istnieją już w dronach - powiedział w środę Klaus-Dieter Scheurle, szef urzędu kontroli ruchu lotniczego (DFS).

Jak wyjaśnił, znajdującej się w powietrzu maszynie, która znalazła się w niebezpieczeństwie, należy "wgrać" zmieniony plan lotu, co można wykonać zarówno z ziemi, jak i z myśliwca. Samolot mógłby wtedy bezpiecznie wylądować na najbliższym lotnisku. Scheurle wspomniał w tym kontekście o wypadku, do którego doszło w 2005 roku, gdy grecka maszyna spadła na ziemię, ponieważ załoga straciła przytomność. W piątek w TVN24 Biznes i Świat zapytamy, czy to dobry pomysł i czy może sprawdzić się w praktyce.

Dla ofiar

W południe w Kolonii odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary marcowej katastrofy airbusa A320 linii Germanwings we francuskich Alpach, w której zginęło 150 osób. Według wstępnych ustaleń drugi pilot Andreas Lubitz celowo doprowadził do rozbicia samolotu.

W ceremonii wezmą udział m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Joachim Gauck. W TVN24 Biznes i Świat relacja z tego wydarzenia.

Rekordowy PIT

Mamy coraz mniej czasu na rozliczenie się z fiskusem. Ale coraz chętniej robimy to przez internet. Jak poinformowała rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż, podatnicy już pobili zeszłoroczny rekord, jeśli chodzi o złożone przez internet deklaracje PIT i wysłali ich już 5 mln 197 tys. 461. Ministerstwo szacuje, że w tym deklaracji złożonych w sieci może być nawet 7 mln.

W TVN24 Biznes i Świat przypomnimy, jak skutecznie rozliczyć swój PIT, także przez internet.

Warszawa w czołówce

Warszawa w czołówce najbardziej zakorkowanych miast świata. Stolica Polski znalazła się na 9. miejsce rankingu opublikowanego przez firmę Tom Tom, przed takimi miastami jak Los Angeles czy Pekin. W TVN24 Biznes i Świat porozmawiamy także na ten temat.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu