Twórca "jednego z największych oszustw w historii" zgodził się na ekstradycję do USA

Autor:
kris/ToL
Źródło:
Reuters
Dr Maciej Kawecki tłumaczy, czym jest bitcoin
Dr Maciej Kawecki tłumaczy, czym jest bitcoinTVN24
wideo 2/3
TVN24Dr Maciej Kawecki tłumaczy, czym jest bitcoin

Rozprawa ekstradycyjna założyciela FTX Sama Bankmana-Frieda na Bahamach została przerwana po tym, jak 30-letni założyciel giełdy kryptowalut poinformował, że zgodził się na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych - podał Reuters.

Adwokat Bankmana-Frieda powiedział, że jego klient "pragnie jak najszybciej opuścić" Bahamy.

Wcześniej Reuters informował, że oczekuje się, że Bankman-Fried podpisze w sądzie dodatkowe dokumenty finalizujące zrzeczenie się praw do walki z ekstradycją - przekazała agencji osoba bliska tej sprawie.

Proces ekstradycyjny Bankmana-Frieda

Urzędnicy ambasady USA również zjawili się w sądzie w środę rano - powiedział świadek Reutersa. Urzędnicy z FBI i United States Marshals Service (która zajmuje się transportem więźniów) - przybyli do Nassau (stolicy Bahamów) - podała Agencji Reutera osoba zaznajomiona ze sprawą.

Nie jest jasne, kiedy Bankman-Fried opuści kraj karaibski i uda się do Nowego Jorku.

W związku z upadkiem giełdy FTX prokuratura federalna w Nowym Jorku postawiła Bankmanowi-Friedowi osiem zarzutów w związku z oszustwami, defraudacją i naruszeniem przepisów o finansowaniu kampanii wyborczych. Oddzielne zarzuty wysunął także regulator giełdowy SEC.

Prokurator USA Damian Williams nazwał to "jednym z największych oszustw finansowych w historii".

Bankman-Fried został aresztowany z powodu wniosku USA o ekstradycję - miało to miejsce w zeszłym tygodniu na Bahamach, gdzie mieszka i gdzie siedzibę ma FTX.

Adwokat Bankmana-Frieda - Mark Cohen - nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz. Rzecznik biura prokuratora USA na Manhattanie odmówił komentarza - napisał Reuters.

Bankman-Fried przyznał się do błędów w zarządzaniu ryzykiem w FTX, ale stwierdził, że nie wierzy, iż ponosi odpowiedzialność karną.

Aresztowanie Bankmana-Frieda

Przed ogłoszoną w listopadzie upadłością FTX było jedną z największych giełd kryptowalut na świecie, zaś majątek Bankmana-Frieda był szacowany na 16 mld dolarów. Firma i jej właściciel intensywnie działały na forum publicznym, angażując do reklam największe gwiazdy sportu i kultury (w reklamach występowały m.in. gwiazdy NBA Stephen Curry, Shaquille O'Neal, legenda futbolu amerykańskiego Tom Brady, zaś nazwą firmy nazwano arenę zespołu NBA Miami Heat), lobbując za "rozsądnymi" regulacjami kryptowalut w Kongresie i promując tzw. efektywny altruizm, filantropię nastawioną na uzyskanie maksymalnych efektów.

30-letni milioner został aresztowany na polecenie amerykańskich prokuratorów w poniedziałek 12 grudnia. Powiedział wtedy, że będzie kwestionował ekstradycję, jednocześnie odwołując się od decyzji sędziego z Bahamów, który odmówił jego zwolnienia z aresztu za kaucją. 

Od tego czasu Bankman-Fried przebywa pod nadzorem w Bahama Department of Corrections w Nassau, znanym wcześniej jako Fox Hill. Departament Stanu USA w raporcie z 2021 roku opisał warunki panujące w tym zakładzie jako ciężkie ze względu na przeludnienie, plagę gryzoni i używanie przez więźniów wiader jako toalet. Władze lokalne twierdzą, że od tego czasu warunki uległy poprawie.

Czytaj więcej: Wielka smuta w krypto. Jak wygląda krajobraz krypto po katastrofie?>>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Matias J. Ocner/Miami Herald/Tribune News Service via Getty Images

Pozostałe wiadomości