Są postępy w rozmowach z Grecją. Porozumienie do 20 sierpnia możliwe

Ze świata


Komisja Europejska uważa, że możliwe jest zakończenie do 20 sierpnia negocjacji ws. nowego programu pomocy dla Grecji, bo zespoły negocjacyjne informują o postępach w rozmowach - poinformowała w czwartek rzeczniczka Komisji Mina Andreewa.

Komentując doniesienia niemieckiego dziennika "Bild", jakoby rząd w Berlinie miał wątpić w możliwość porozumienia z Grecją przed 20 sierpnia, rzeczniczka wskazała, że za ocenę postępów w negocjacjach z Atenami odpowiedzialne są instytucje, reprezentujące wierzycieli, czyli Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

- Zespoły KE, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego są na miejscu w Atenach od ponad dwóch tygodni i informują o zadowalającym postępie - powiedziała Andreewa.

Cel ambitny?

Jak dodała, KE jest przekonana, że porozumienie do 20 sierpnia to cel "ambitny, ale możliwy do osiągnięcia". - W normalnych okolicznościach przygotowanie memorandum (w sprawie programu pomocy - red.) zajmuje kilka tygodni. W tym przypadku (Grecji) możemy opierać się na bardzo szczegółowym dokumencie końcowym szczytu strefy euro z 13 lipca oraz propozycjach reform, przedstawionych przez greckie władze z 9 lipca - wyjaśniła rzeczniczka.

Poinformowała też, że w piątek wieczorem odbędzie się telekonferencja ekspertów państw strefy euro na temat postępu w negocjacjach z Grecją.

W opublikowanym w środę wywiadzie dla AFP szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ocenił, że Grecja będzie w stanie porozumieć się z wierzycielami w sprawie trzeciego pakietu wsparcia jeszcze w tym miesiącu, "najlepiej przed 20 sierpnia".

Porozumienie przed 20 sierpnia

Juncker dodał, że na taką możliwość wskazują "wszystkie informacje, które do niego docierają". 20 sierpnia Grecja musi spłacić Europejskiemu Bankowi Centralnemu ponad 3 mld euro.

Według Junckera negocjacje Aten z wierzycielami "postępują w sposób satysfakcjonujący", zarówno z punktu widzenia władz greckich, jak i KE.

Tymczasem w czwartek niemiecki dziennik "Bild" napisał, że rząd w Berlinie obawia się, iż przed 20 sierpnia nie uda się zakończyć rozmów z Grecją i konieczne będzie kolejne finansowanie pomostowe dla tego kraju. Gazeta powołała się na anonimowe źródła rządowe.

Prowadzone w Atenach negocjacje dotyczą szczegółów pakietu pomocowego i reform, jakie Grecja ma przeprowadzić w zamian za wsparcie. Kredytodawcy chcą, by Grecja przyspieszyła likwidowanie wcześniejszych emerytur, wprowadziła surowsze zasady w kwestii spłaty zaległych należności podatkowych i dopuściła ściślejszy nadzór instytucji wierzycielskich nad funduszem prywatyzacyjnym.

Efektem negocjacji z wierzycielami ma być memorandum opisujące reformy, które zobowiązuje się przeprowadzić Grecja w zamian za wsparcie finansowe. Od uzgodnienia memorandum zależy, czy Grecja otrzyma nowy trzyletni program pomocowy, który ma wynieść ok. 86 mld euro.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Raporty: