Zakaz wjazdu dla części aut. Kierowcom grożą mandaty

Ze świata

Zakaz dla diesli w RzymieTVN24 BiS, AP
wideo 2/5

Około 230 tysięcy - tylu pojazdów ma dotyczyć zakaz wprowadzony w Rzymie. Od poniedziałku do centrum i znacznego obszaru miasta nie mogą wjeżdżać w dni powszechnie samochody z silnikiem Diesla o normie emisji spalin euro 3.

Kary za złamanie zakazu wynoszą od 168 do 679 euro, czyli równowartość od około 715 do 2892 złotych. Ruch takich samochodów jest zabroniony przez całą dobę od poniedziałku do piątku. Władze Wiecznego Miasta tłumaczą wprowadzenie rozporządzenia troską o zdrowie mieszkańców, narażonych na smog przez wiele dni w roku. Zakaz ruchu obowiązuje na dużym obszarze włoskiej stolicy z wyjątkiem dzielnic peryferyjnych.

Zakaz dla starszych diesli

To jedna z największych zmian w organizacji miasta wprowadzonych w ostatnich latach.

Tysiące osób muszą zmienić swój tryb życia. Wymaga to konieczności wyboru komunikacji miejskiej i rezygnacji z korzystania z prywatnych aut, ewentualnie zakupu nowszego pojazdu.

Rzymianie mieli rok na przygotowanie się do nowych przepisów.

Wyjątki

Z zakazu ruchu wyłączone zostały samochody z silnikami Diesla, którymi przewożone są osoby niepełnosprawne i chore. Dla samochodów dostawczych z silnikami z normą emisji spalin euro 3 do końca marca przyszłego roku wprowadzony został okres przejściowy, w trakcie którego zakaz ruchu obowiązywać będzie w godzinach 7.30-10.30 i 16.30-20.30. Wcześniej Rzym został zamknięty dla jeszcze starszych modeli samochodów z normą spalin euro 1 i euro 2.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock