Rzeka Ukraińców płynie do Polski. I nie chce się zatrzymać

Ze świata


Liczba Ukraińców, którzy przyjeżdzają do Polski wzrosła w tym roku ponad dwukrotnie - poinformował Urząd ds. Cudzoziemców. - Na Ukrainie jest trudna sytuacja ekonomiczna i konflikt zbrojny na wschodzie kraju, więc można spodziewać się dalszego napływu Ukraińców do Polski - powiedziała cytowana przez Reuters rzeczniczka urzędu Ewa Piechota.

Jak poinformował urząd, od 1 stycznia do 23 marca obywatele Ukrainy złożyli 9579 wniosków o pobyt czasowy w Polsce, czyli ponad dwukrotnie więcej niż przez pierwsze cztery miesiące 2014 roku (4573 wniosków).

Coraz więcej

Ukraińcy stanowią już 1/4 wszystkich cudzoziemców zamieszkałych w Polsce. Obecnie w naszym kraju zarejestrowanych jest 42 tys. obywateli Ukrainy. W samym woj. mazowieckim wnioski o pobyt czasowy złożyło w lutym 3 tys. 114 Ukraińców - o 180 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku i 62 proc. więcej niż w całym 2014 roku. Wicepremier Janusz Piechociński powiedział na początku marca, że "ukraińska gospodarka zaczyna się rozpadać powodując zagrożenie w postaci setek tysięcy imigrantów napływających do Polski".

Prof. Balcerowicz: Ukraina powinna dostać większe poparcie ZachoduTVN24 BiS

Autor: ToL//km / Źródło: Reuters