TVN24 Biznes | Ze świata

Rząd Portugalii zwróci obywatelom część kosztów za paliwo. Znamy kwotę

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Ceny paliw biją rekordy sprzed lat
Ceny paliw biją rekordy sprzed lat
wideo 2/5
Ceny paliw biją rekordy sprzed lat

Rząd Portugalii ogłosił w sobotę, że wobec rosnących cen surowców energetycznych będzie zwracał obywatelom część kosztów zakupu paliwa - w wysokości 10 eurocentów za każdy litr nabyty na stacjach benzynowych.

Z zapowiedzi socjalistycznego rządu Antonio Costy wynika, że zwrot wypłacany będzie do kwoty za maksymalnie 50 litrów w miesiącu na gospodarstwo domowe.

Zwrot za paliwo w Portugalii

Środki będą trafiać do obywateli, którzy wcześniej zarejestrują się na internetowej platformie IVAucher, pozostawiając tam m.in. swoje dane osobowe, a także numer identyfikacji podatkowej i rachunku bankowego, na który rząd będzie przelewał zwrot.

Według rządu program wspierania obywateli będzie prowadzony w całym kraju między listopadem 2021 r. a marcem 2022 r.

Zapowiedź rządu skrytykowało w komunikacie kierownictwo Automobil Klubu Portugalii (ACP). Szef organizacji Carlos Barbosa ocenił, że pomoc państwa w ramach IVAucher jest "znikoma" i "nie poprawi sytuacji kierowców ubożejących wskutek podwyżek cen paliw".

Wskazał, że rząd Portugalii utrzymuje jedne z najwyższych w UE podatków od paliw. Ich udział przekracza 60 proc. ceny paliwa na stacjach benzynowych.

Protesty przeciwko wysokim cenom paliw

W czwartek w Portugalii odbyły się protesty przeciwko wysokim cenom paliw. Dochodziło do czasowych blokad dróg, manifestacji ulicznych oraz bojkotu stacji paliwowych.

Tydzień temu rząd Costy opublikował przepisy, zgodnie z którymi obciążenie podatkowe dla producentów i dystrybutorów paliw oferowanych na stacjach będzie do stycznia 2022 roku mniejsze o 1 eurocenta na 1 litrze oleju napędowego oraz o 2 eurocenty na 1 litrze benzyny.

Decyzja ta nie spowodowała jednak spadku cen na portugalskich stacjach paliwowych.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: D. Ribeiro / Shutterstock

Pozostałe wiadomości