Rynek gier wymyka się spod kontroli. Rośnie o 4 mld dol. więcej niż przewidywano

Ze świata

ShutterstockJak podaje Global Games Market Report przygotowywany przez holenderską firmę analityczną Newzoo, wartość światowego rynku gier wzrośnie w 2015 r. do 91,5 mld dolarów

Światowy rynek gier rozrasta się szybciej, niż przewidywano – wynika z najnowszego raportu Newzoo. Zgodnie z aktualnymi prognozami analityków, w ciągu dwóch lat wartość tego sektora sięgnie 107 mld dolarów, o ponad 4 mld więcej, niż zakładano jeszcze rok temu.

Jak podaje Global Games Market Report przygotowywany przez holenderską firmę analityczną Newzoo, wartość światowego rynku gier wzrośnie w 2015 r. do 91,5 mld dolarów. Będzie to wzrost o 9,4 proc. w stosunku do 2014, kiedy wartość rynku gier wyniosła 83,6 mld dolarów. Jeśli trend ten się utrzyma, Newzoo szacuje, że do 2017 wartość światowego rynku gier powinna wzrosnąć do 107 mld dolarów. Jeszcze rok temu holenderska firma szacowała, że wartość rynku w 2017 wyniesie 102,9 mld dolarów.

Pełna wersja w czerwcu

Raport Newzoo przewiduje również, że na skutek dynamicznego wzrostu Chiny jeszcze w 2015 mają szansę po raz pierwszy prześcignąć USA i zostać największym na świecie rynkiem gier. Według aktualnych prognoz, tegoroczne przychody rynku chińskiego wyniosą 22,2 mld dolarów, co stanowiłoby 23-proc. wzrost względem dotychczasowego poziomu. Z kolei przewidywana wartość rynku amerykańskiego w 2015 roku ma wynieść 22 mld dolarów, zaledwie o 3 proc. więcej niż w 2014. Głównym czynnikiem napędzającym rynek gier w USA są w tym momencie gry mobilne oraz stabilny rozwój sprzedaży stacjonarnych konsoli ósmej generacji.

Newzoo podało również listę najbardziej dochodowych firm związanych z rynkiem gier. Łączny ubiegłoroczny przychód z gier 25 największych firm obecnych na giełdzie wyniósł 54,1 mld dolarów, tj. 65 proc. całkowitego światowego przychodu w tym sektorze. Największy przychód z gier w 2014 roku osiągnęła firma Tencent, właściciel Riot Games odpowiedzialnego za „Leagues of Legend” – 7,2 mld dolarów. W pierwszej piątce znaleźli się również dotychczasowi giganci: Sony, Microsoft, EA oraz Activision, wyprzedzający liderów rynku gier mobilnych: Google i Apple. Na dalszych pozycjach znalazły się firmy: King, Ubisoft i Nintendo. Lista nie uwzględnia firm zarządzanych prywatnie, takich jak Valve.

Pełna wersja Global Games Market Report ma zostać opublikowana na początku czerwca.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock