Ruszył kolejny strajk w Ryanairze. Odwołane loty z i do Polski

Ze świata


Tanie linie lotnicze Ryanair odwołały w środę 150 z 400 lotów z Niemiec i do Niemiec w związku ze strajkiem pilotów i personelu pokładowego. Utrudnienia dotkną także pasażerów lecących z i do polskich portów.

Pasażerowie, których loty się nie odbędą, zostali powiadomieni SMS-em bądź e-mailem. Ryanair oferuje im zwrot pieniędzy, ewentualnie bezpłatną zmianę rezerwacji, tzn. przełożenie lotu na okres od czwartku do niedzieli.

Odwołane połączenia z Niemiec do Polski:

- FR1711 Berlin-Schoenefeld - Kraków, planowany wylot 19.35,

- FR2426 Frankfurt International - Kraków, planowany wylot 11.15,

- FR1404 Kolonia - Warszawa-Modlin, planowany wylot 18.05

z Polski do Niemiec:

- FR1712 Kraków - Berlin-Schoenefeld, planowany wylot 21.15,

- FR1405 Warszawa-Modlin - Kolonia, planowany wylot 20.15

Żądania związkowców

24-godzinna akcja strajkowa rozpoczęła się w środę nad ranem i jest pierwszym wspólnym strajkiem dwóch związków zawodowych - Vereinigung Cockpit (VC) oraz Verdi.

Związki domagają się wyższych płac i poprawy warunków pracy pilotów i personelu pokładowego. Jak pisze Reuters, związkowcy wezwali przewoźnika do wyrażenia zgody na mediację w sporze, ale nie było zgody co do tego, kto powinien być mediatorem.

Tymczasem Ryanair poinformował, że najnowsza oferta skierowana do VC realizuje wszystkie żądania związku. Zdaniem przedstawicieli przewoźnika strajki są nieuzasadnione. Jednocześnie irlandzka linia lotnicza ostrzegła także, że takie "dzikie" strajki doprowadzą do redukcji zatrudnienia, jeśli będą kontynuowane.

Nie pierwszy raz

Strajk obejmuje bazy Ryanaira w Niemczech, w których zatrudnionych jest 400 pilotów i 1000 pracowników personelu pokładowego. Według szacunków VC wśród pracujących dla przewoźnika pilotów jedna trzecia zatrudniona jest na umowach zewnętrznych i z tego powodu nie może uczestniczyć w proteście. Ryanair to największy w Europie przewoźnik niskobudżetowy. Podczas pierwszej fali strajków z 10 sierpnia br. wykonywania pracy odmówili piloci Ryanaira w Niemczech, Holandii, Belgii i Szwecji. W konsekwencji linie musiały odwołać około 400 połączeń, czyli jedną szóstą zaplanowanych na tamten dzień lotów w Europie, co dotknęło około 55 tysięcy pasażerów.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl