Rusza pierwsza amerykańska giełda bitcoinów. Pieniądze będą bezpieczne?

Ze świata

exchange.coinbase.comScreen z oficjalnej strony Coinbase

W Stanach Zjednoczonych otwarto dziś pierwszą giełdę bitcoinów. Wsparcie dla jej działalności okazali najwięksi giganci finansowi - podaje CNN Money.

Coinbase przeznaczył na sfinansowanie swojej działalności w tym zakresie 106 mln dolarów - razem z takimi inwestorami jak Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE), bank BBVA i firmy venture capital Andreessen Howrowitz, DFJ Growth i USV, a także serwis usług finansowych USAA.

W innym kraju

CNN Money przypomina, że do tej pory inwestorzy chcący ulokować swoje środki w wirtualnej walucie byli zmuszenie do handlu na zagranicznych giełdach. Niektóre z nich miały jednak problemy, które przełożyły się na bezpieczeństwo takich transakcji. Jedna z największych - Mt. Gox - została niemal rok temu zmuszona do ogłoszenie upadłość po tym, jak w trakcie wymiany walut zniknęły setki milionów dolarów. Mt. Gox twierdził, że był to atak hakerski. Także największa giełda bitcoinów w Europie - Bitstamp zawiesiła działalności po tym jak z kont zniknęła waluta o wartości ponad 5 mln dolarów. Coinbase podkreślił, że zastosował kilka warstw zabezpieczeń. - Staramy się zapewnić najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa - podkreśla Coinbase. W tym celu stosowana jest dwustopniowa weryfikacja logowania, technologia szyfrowania, przechowywanie bitcoinów w trybie offline i większa kontrola pracowników. Firma podkreśla też, że posiada ubezpieczenie na wypadek kradzieży. Otwarta w czerwcu 2012 roku Coinbase była do tej pory jedynie platformą wymiany transakcji w bitcoinach. Obecnie ma 1,9 mln użytkowników i współpracuje z PayPalem. - podaje CNN Money.

O otwarciu giełdy Coinbase poinformował na Twitterze.

Co to jest?

Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która po raz pierwszy wprowadziła ją do obiegu w 2009 r. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel.

W Polsce bitcoinami można już zapłacić za przejazd taksówką czy za pizzę zamówioną telefonicznie.

Autor: mn / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: exchange.coinbase.com