Rumunia nie słucha MFW i obniża podatki. Fundusz ostrzega

Ze świata


Rumunia poczyniła "niewystarczające postępy" w realizacji reform, których domagają się finansiści - oświadczyła Komisja Europejska w komunikacie opublikowanym w piątek późno wieczorem w następstwie ewaluacji działań Bukaresztu.

"Ważne kroki zostały poczynione w pewnych dziedzinach i sytuacja gospodarcza jest solidna" - oceniła KE. "Jednak - jak dalej zastrzega - postępy w realizacji uzgodnionych działań, szczególnie w zakresie polityki fiskalnej, nie były wystarczające, aby doprowadzić do porozumienia z władzami Rumunii". W środę rumuński parlament, wbrew zastrzeżeniom Międzynarodowego Funduszu Walutowego i UE, przyjął nowy kodeks podatkowy (fiskalny), którego kluczowym punktem jest obniżenie VAT z 24 do 19 proc., począwszy od 1 stycznia 2016 roku. Według oficjalnych wyliczeń spowoduje to utratę zysku w przyszłym roku na poziomie 2,6 mld euro (1,5 proc. PKB).

Rumuński rząd przyznaje

Na dodatek, po zapewnieniach, że deficyt finansów publicznych w nadchodzącym roku zostanie utrzymany na poziomie ok. 1 proc. PKB, rumuński rząd przyznał, że wskaźnik ten wzrośnie do 2,8-2,9 proc. PKB. MFW i UE ostrzegały już Bukareszt przed groźbą niezrównoważenia budżetu. "Znalezienie środków, aby wypełnić tę lukę, będzie bardzo istotne, ale także bardzo trudne" - oświadczył przedstawiciel MFW w Rumunii Guillermo Tolosa. Rumunia, jeden z najbiedniejszych członków Unii Europejskiej, wyszła z głębokiej recesji dzięki nagłej pożyczce od międzynarodowych kredytodawców w wysokości 20 mld euro, uzyskanej w 2009 roku.

Nagła pożyczka

W 2013 roku Rumunia zawarła z UE i MFW na dwa lata nowe porozumienie, na mocy którego uzyska pożyczkę w wysokości 4 mld euro, zobowiązując się jednocześnie do wdrażania wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli reform, w tym do ograniczenia deficytu budżetowego do wysokości 2,2 proc. PKB. Umowa ta wygasa we wrześniu br. Rumuński minister finansów Eugen Orlando Teodorovici powiedział po spotkaniu z ekspertami UE, że decyzja w sprawie kontynuacji umowy zostanie podjęta 14 lipca na posiedzeniu rady Ecofin-u (ministrów finansów państw UE).

Autor: km / Źródło: PAP