Zbudował największą firmę deweloperską na kontynencie. Oto najlepszy przedsiębiorca roku

[object Object]
Rubens Menin Światowym Przedsiębiorcą Roku EY 2018TVN24 BiS
wideo 2/2

Rubens Menin Teixeira de Souza, prezes brazylijskiej firmy deweloperskiej MRV Engenharia e Participacoes S.A., zwyciężył w finale konkursu EY World Entrepreneur Of The Year. Menin ma 62 lata i jest pierwszym w historii konkursu zwycięzcą z Ameryki Południowej. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Monaco.

Wraz z Meninem w konkursie wzięło udział 761 przedsiębiorców, w tym 56 zwycięzców z 46 lokalnych edycji. Polskę reprezentował Piotr Krupa, założyciel i prezes Kruk S.A., zwycięzca 15. polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Rubens Menin założył MRV jako firmę budowlaną w 1979 roku. Dzisiaj jego przedsiębiorstwo jest największą firmą deweloperską w Ameryce Południowej, biorąc pod uwagę liczbę sprzedawanych budynków. Jest też największym deweloperem budującym tanie mieszkania w Brazylii. W 2017 roku przychody MRV wyniosły 1,44 mld dolarów, a zysk 197 mln dolarów.

Obecnie MRV zatrudnia ponad 24 tysiące osób i działa w 150 miastach.

"To nie koniec"

- Jury było zaskoczone jego (Rubensa Menina - red.) innowacyjnością i duchem przedsiębiorczości, a także działaniem na rzecz sprawiedliwszego i bardziej egalitarnego społeczeństwa - stwierdził Jim Nixon, prezes Nixon Energy Investments oraz przewodniczący jury EY World Entrepreneur Of The Year.

Sam zwycięzca podkreślił, że przez całe życie jego celem było danie ludziom, którzy nie mogli sobie na to pozwolić, możliwości posiadania własnego domu.

- Jestem dumny, że mój cel został uhonorowany, ale to jeszcze nie koniec mojej pracy. Sektor budowlany może dalej wpływać na społeczeństwo. Uważam, że ekonomiczne wzmocnienie ludzi to nie tylko kwestia zamożności pokolenia, ale także społecznego rozwoju. Mam nadzieję, że MRV będzie realizowało ten cel przez następne pokolenia - mówił.

Tysiące mieszkań

Menin założył z dwoma wspólnikami MRV Engenharia e Participacoes S.A. w 1979 roku. Miał wówczas zaledwie 21 lat. "Fawelizacja" brazylijskich miast w latach 70. XX wieku stała się dla Menina okazją do budowania przystępnych cenowo nieruchomości, dostępnych dla mas. Zamienił tradycyjny, na wpół rzemieślniczy sposób budowania w przemysł.

Do 2017 roku firma MRV zbudowała ponad 320 tysięcy domów i mieszkań w Brazylii, dając ponad milionowi osób możliwość zrealizowania marzenia o posiadaniu własnego lokalu mieszkalnego. Od 2008 roku MRV, razem z innymi firmami budowlanymi, jest częścią brazylijskiego programu rządowego "Minha Casa, Minha Vida" (Mój Dom, Moje Życie), dzięki któremu zapewniono Brazylijczykom 3 miliony mieszkań.

Rozwój biznesu

Menin w trakcie kariery dywersyfikował swój biznes. W 1994 roku założył Banco Inter. W 2008 roku stworzył firmę LOG, specjalizującą się w budowie i wynajmie centrów logistycznych, handlowych, biurowych i komercyjnych.

W 2012 założył w USA American Housing Solutions (AHS) - firmę budującą tanie domy w USA. W tym samym roku Menin założył także Urbamais, dewelopera, który współpracuje z rodzinami budując osiedla mieszkaniowe.

Kolejna edycja konkursu

Obecnie trwa nabór do 16. polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Do 29 czerwca można zgłaszać się do udziału. Laureaci zostaną wyróżnieni w trzech kategoriach: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie/Innowacyjność oraz Nowy Biznes.

Spośród nich wybrany będzie zdobywca głównego tytułu Przedsiębiorca Roku 2018, który będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym finale EY World Entrepreneur Of The Year w Monte Carlo za rok.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: ey.com

Pozostałe wiadomości