Rubel i ropa w górę. Przez brak porozumienia z Iranem

Ze świata

sxc.huW środę zyskiwały rubel i rosyjskie akcje

W środę zyskiwały rubel i rosyjskie akcje. Powodem jest drożejąca ropa naftowej oraz przeciągające się negocjacje światowych mocarstw z Iranem na temat ograniczenia jego programu jądrowego.

Rubel pod koniec dnia był mocniejszy o 0,85 proc. do dolara, zyskiwał także w parze do euro o 0,61 proc. Rosyjska waluta odbija się od dna po ostatnich spadkach. Od początku ubiegłego roku rosyjska waluta straciła do dolara ok. 40 proc. a do euro ponad 20 proc.

Wpływ Iranu

Rosyjskie aktywa zyskiwały przez drożejącą cenę za baryłkę ropy. Brent wzrósł o 2,7 proc. do około 56,6 dolarów za baryłkę.

Ropa naftowa jest głównym towarem eksportowym Rosji i kluczowym czynnikiem wpływającym na tamtejsze rynki finansowe.

W Lozannie negocjatorzy próbują porozumieć się ws. ograniczenia irańskiego programu atomowego. Jak informuje Reuters, gdyby sankcje wobec Iranu były złagodzone, doprowadziłoby, to do większej sprzedaży produkcji surowca. Negocjacje jednak przeciągają się i trwają, mimo tego, że termin negocjacji upłynął wczoraj.

- Dziś głównym rynkowym tematem był przebieg negocjacji z Iranem na temat programu nuklearnego - poinformowała Natalia Samoilova, analityk z Golden Hills Capital.

Jak dodała, "Iran nie może wejść na rynek olejowy z pełną gotowością, co wpływa na wzrost ceny ropy Brent, a wraz z nim pozycji rubla".

Autor: mb / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Tagi:
Raporty: