Co z Ukrainą po Mińsku? Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


W czwartkowy wieczór TVN24 Biznes i Świat przyglądamy postanowieniom porozumienia ws. Ukrainy, które w Mińsku zawarli przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy.

RELACJA Z WYDARZEŃ W MIŃSKU MINUTA PO MINUCIE - TVN24.PL

W Brukseli zwołano nieformalny szczyt Unii Europejskiej, w którego programie jest m.in. spotkanie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Rozmowy w Mińsku trwały całą noc. Wypracowane porozumienie potwierdza poszanowanie suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy. Uzgodniono też wycofanie broni ciężkiej, dzięki czemu powstanie strefa buforowa szerokości od 50 do 70 km.

Porozumienie

Pierwszego dnia po wycofaniu broni ciężkiej ma się „rozpocząć dialog o sposobach przeprowadzenia wyborów do władz lokalnych” zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy, a także o przyszłości tych terenów. Uzgodniono również, że w ciągu 19 dni zwolnieni zostaną wszyscy jeńcy.

Szefowie państw i rządów (z Polski Ewa Kopacz) zajmą się m.in. sytuacją na Ukrainie, gdzie od początku roku prorosyjscy separatyści prowadzą ofensywę przeciwko siłom rządowym. Oczekiwana jest też dyskusja o Grecji, której nowo wyłoniony rząd chce zerwania o polityką zaciskania pasa i domaga się umorzenia części długów.

"Świat"

W programie "Świat" o godz. 20.20 Jolanta Pieńkowska będzie rozmawiać z Danutą Hübner, polską ekonomistką i byłą komisarz UE ds. polityki regionalnej, a o godz. 20.50. z gen. Waldemarem Skrzypczakiem.

"Świat technologii"

W programie "Świat technologii" Łukasz Kijek zaprezentuje najnowsze wydarzenia i nowinki ze świata nowych technologii. Początek o godz. 21.15.

“Bilans"

W programie “Bilans” o godzinie 21.40 Robert Stanilewicz podsumuje najważniejsze wydarzenia na światowych rynkach finansowych i walutowych. Sprawdzi również, na jakim poziomie zakończy się handel na Wall Street.

"24 godziny"

W programie “24 godziny” o godz. 22.00 przedstawimy najważniejsze wydarzenie w Polsce i na świecie mijającego dnia. Gościem programu będzie Adam Krzemiński z "Polityki".

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat, PAP