Trumpa nowa wizja gospodarki. Przywódcy Kanady i Meksyku ustalają wspólny front

Ze świata


Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto uzgodnił podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej z premierem Kanady Justinem Trudeau, że oba państwa będą współpracować w celu zacieśnienia integracji gospodarczej Ameryki Północnej - poinformował urząd meksykańskiego prezydenta.

Konsultacje przeprowadzono na krótko przed zapowiedzianymi na środę i czwartek rozmowami wysokich rangą przedstawicieli Meksyku i USA na temat zagadnień bezpieczeństwa, handlu i imigracji.

"Bardzo szybkie" spotkanie

Ambasador Kanady w Waszyngtonie David MacNaugton powiedział w niedzielę dziennikarzom, że Trudeau i nowy prezydent USA Donald Trump spotkają się "bardzo szybko". Dodał, że w jego ocenie administracja Trumpa skupi się na deficycie handlowym USA z Meksykiem i Chinami.

- Nie sądzę aby Kanada znalazła się w centrum uwagi - dodał.

Trump chce renegocjacji NAFTA

Nowy prezydent USA Donald Trump chce renegocjować Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA), do którego należą Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada. Trump groził, że wycofa Stany Zjednoczone z tego układu, jeśli nie uzyska bardziej korzystnych dla USA warunków uczestnictwa. Zdaniem Trumpa NAFTA przyczynia się do utraty miejsc pracy w USA i do pogłębiania się deficytu bilansu handlowego.

Zobacz: Zachwyty nad pierwszą damą i pierwsze decyzje. USA po zaprzysiężeniu Trumpa (Film z 20.01.2016)

Autor: ag/gry / Źródło: PAP