Rosyjskie banki padają jak muchy

Ze świata

shutteratockBank centralny pod wodzą Elwiry Nabiulliany, czyli od 2013 roku odebrał licencję już ponad 140 bankom

Prywatny bank Admiraltejski stracił licencję na prowadzenie działalności - taką decyzję podjął rosyjski bank centralny. W ostatnich dwóch latach to już 140. taka decyzja.

Prywatny bank Admiraltejski stracił licencję na prowadzenie działalności bankowej po tym, jak służby bezpieczeństwa zatrzymały jego władze w jednym z moskiewskich oddziałów.

Za małe rezerwy

Admiraltejski został zamknięty, bo nie miał wystarczających rezerw finansowych. Istniało za duże ryzyko, że będzie niewypłacalny, a dodatkowo jego właściciele są podejrzewani o nieprzestrzeganie zasad dotyczących wykrywania podejrzanych transakcji finansowych. To kolejna decyzja rosyjskiego banku centralnego dotycząca wycofania licencji na działalność bankową. Władze chcą w ten sposób oczyścić sektor bankowy i ochronić kraj przed niebezpiecznym kryzysem, gdy niepewne instytucje finansowe miałyby ogłosić bankructwo. Bank centralny pod wodzą Elwiry Nabiulliany, czyli od 2013 roku odebrał licencję już ponad 140 bankom.

Oto trzy najbardziej spektakularne bankructwa rosyjskich banków:

1. Trust Bank

Bank, którego markę przez kila lat reklamował popularny aktor Bruce Willis zbankrutował pod koniec 2014 roku. Jego kłopoty zaczęły się wraz z ówczesnym gwałtownym spadkiem wartości rubla. Bank zajmował się głównie udzielaniem pożyczek, które po krachu walutowym stały się mało opłacalne. Tuż przed ogłoszeniem bankructwa na kontach depozytowych osób prywatnych znajdowało się łącznie 145 mld rubli (2,63 mld dolarów). 2. Master Bank Nawet pełniący funkcję wiceprezesa Igor Putin, kuzyn Władimira Putina nie uchronił Master Banku przed bankructwem. Instytucja znajdowała się w pierwszej pięćdziesiątce największych banków w Rosji. Bank stracił licencję, bo naruszył przepisy dotyczące prania brudnych pieniędzy. Po długim śledztwie aresztowano część jego władz. Jednak nie udało się postawić zarzutów prezesowi banku. Boris Bulochnik, który był podejrzewany o doprowadzenie instytucji do upadłości, uciekł do Izraela. 3. Probusinessbank 51. co do wielkości bank w Rosji stracił licencję za naruszanie praw regulujących działalność bankową. Chodziło o to, że bank miał za niski współczynnik wypłacalności. Jeszcze w lipcu tego roku Probusinessbank posiadał na rachunkach osób indywidualnych około 420 mln dolarów, czyli 27 mld rubli.

Autor: msz/ / Źródło: The Moscow Times,

Źródło zdjęcia głównego: shutteratock