Rosyjski McDonald’s zrezygnuje z polskich ziemniaków. To efekt polityki Kremla

Ze świata

Jelena990 / Shutterstock.comMcDonald's ma w Rosji 517 lokali

Działające w Rosji restauracje McDonald’s planują zrezygnować z dostaw ziemniaków z Polski - pisze dziś "Kommersant". Przedstawiciele amerykańskiego koncernu mieli odmówić komentarza na temat tego, w jaki sposób ziemniaki z nad Wisły zostaną zastąpione rosyjskimi. Wcześniej, podobne próby wykorzystania przez sieć lokalnych warzyw nie powiodły się.

Rosyjski dziennik „Kommersant” podał, że amerykańska sieć restauracji fast-food zastąpi dostawy ziemniaka z Polski, z których powstają frytki, warzywami od lokalnych producentów.

Ziemniaki z Rosji?

„Plany upraw i przetwarzania ziemniaków w Rosji pojawiły się w związku ze strategią rządu, która zakłada ograniczanie importowania towarów z poza kraju” - pisze rosyjski dziennik. Amerykański koncern podobno negocjuje już z firmą z Dagestanu, która będzie zajmowała się uprawą i przetwarzaniem ziemniaków na rosyjski rynek. Według informacji gazety będzie musiała ona dostarczyć 75 tys. ton ziemniaków specjalnego gatunku, aby zaspokoić potrzeby 517 lokali McDonald’s w Rosji.

Uda się?

Jak podaje „Kommersant” powołując się na informacje z biura prasowego McDonald’s obecnie mrożone frytki są importowane do Rosji z polskich zakładów McCain w Strzelinie oraz Farm Frites w Lęborku. Przedstawiciele amerykańskiego koncernu odmówili jednak komentarza na temat tego, w jaki sposób ziemniaki z nad Wisły zostaną zastąpione rosyjskimi. Gazeta pisze również, że taki proces może skończyć się porażką. Tak twierdzą zresztą lokalni producenci. - McDonald’s ma już za sobą nieudaną próbę otworzenia uprawy ziemniaka i produkcji frytek w Rosji, kiedy tylko wchodził na ten rynek - mówi jeden z rozmówców dziennika.

W 2014 roku rząd Rosji na mocy dekretu prezydenta Władimira Putina wprowadził zakaz importu wybranych grup towarów i surowców rolno-spożywczych z krajów, które nałożyły wcześniej sankcje ekonomiczne na rosyjskie osoby fizyczne i prawne lub przyłączyły się do takich sankcji.

Materiał Andrzeja Zauchy z "Faktów TVN" na temat rosyjskiego embarga:

Andrzej Zaucha, Fakty TVN: embargo to odpowiedź na sankcje wobec Rosji TVN24 BiS

Autor: msz//km / Źródło: Kommersant,

Źródło zdjęcia głównego: Jelena990 / Shutterstock.com