TVN24 Biznes | Ze świata

Prawie sześć tysięcy Rosjan utknęło na Kubie

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, Reuters

Przebywający na wakacjach rosyjscy obywatele mają problem z wydostaniem się z Kuby. Inwazja Rosji na Ukrainie zastała na wyspie prawie sześć tysięcy Rosjan. Powodem jest zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych przez Unię Europejską i Kanadę.

Jak szacują niezależne kubańskie portale 14ymedio oraz CiberCuba, władzom Rosji w ciągu ostatnich dwóch tygodni udało się sprowadzić z Kuby lotami czarterowymi jedynie 2,5 tys. swoich obywateli. Najwięcej z nich, blisko 1 tys. osób, odleciało z Varadero do Moskwy podczas minionego weekendu.

Rosjanie mają problem z opuszczeniem Kuby

CiberCuba przypomina, że tysiące oczekujących na powrót do Rosji turystów to efekt zamknięcia przestrzeni powietrznej dla linii lotniczych tego kraju przez państwa UE i Kanadę w ramach sankcji związanych z inwazją Moskwy na Ukrainę.

Według mediów po wybuchu wojny głównym kierunkiem zagranicznych wczasów Rosjan stała się Serbia.

Aerofłot wstrzymał niemal wszystkie loty zagraniczne od 8 marca. Wyjątek miały stanowić loty na Białoruś.

Większość lotów Rosja-Kuba została zlikwidowana do odwołania - podał Reuters.

Rosyjscy turyści na Kubie

Według danych rządowych w 2021 r., kiedy większość świata zamknęła się z powodu pandemii, liczba odwiedzających z Rosji wzrosła do 40 proc. wszystkich przyjazdów na Kubę - napisała Agencja Reutera. - Rosjanie byli głównym rynkiem, który mieliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat - powiedział cytowany przez Reutersa Yanet Costafreda, który sprzedaje bibeloty turystom wzdłuż wysadzanych palmami ulic.

- To oznacza, że ​​Kuba będzie miała trudności z osiągnięciem celu 2,5 miliona przyjazdów turystów w 2022 roku - stwierdził Paolo Spadoni, ekspert ds. gospodarki kubańskiej z Augusta University w stanie Georgia.

Kierowany przez komunistów rząd wyspy miał nadzieję na 4-proc. wzrost gospodarczy w 2022 r., głównie dzięki dużemu skokowi w turystyce. - Utrata rosyjskiego rynku w 2022 roku będzie miała dość znaczący negatywny wpływ na gospodarkę kubańską, w szczególności na kubańską branżę turystyczną - powiedział Spadoni.

Rosjanie mieli stanowić aż 20 proc. zagranicznych turystów w 2022 roku - powiedział Spadoni. Dodał, że jeśli konflikt na Ukrainie będzie się przedłużał, to na pewno nie uda się osiągnąć tego celu.

Oglądaj TVN24 na żywo:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Kamira / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości