Rosja pogrąża się w głębokiej recesji. Gospodarka ciągle się zwija

Ze świata

ShutterstockGospodarka Rosji kurczy się trzeci kwartał z rzędu

Rosyjska gospodarka skurczyła się w trzecim kwartale 2015 roku o 4,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku, co utrzymuje kraj w głębokiej recesji. Ekonomiści twierdzą, że mogło być jeszcze gorzej, bo w drugim kwartale PKB Rosji spadł aż o 4,6 proc.

Gospodarka Rosji spowalnia trzeci kwartał z rzędu. - Ale wydaje się, że najgorsze jest już za Rosją - powiedziała Liza Ermolenko, analityczka rynków wschodzących w londyńskim Capital Economics. - Miesięczne dane aktywności pokazują, że poprawa w trzecim kwartale napędzana była przez sektor przemysłowy - dodała.

Liczne problemy

Gospodarka poważnie cierpi od początku 2014 roku przez międzynarodowe sankcje i niskie cen ropy naftowej. Państwa zachodnie odwróciły się od Moskwy, po tym jak Rosja przejęła kontrolę nad Krymem i zaczęła wspierać separatystycznych bojowników na wschodzie Ukrainy.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oszacował w kwietniu, że zachodnie sankcje będą kosztować kraj 100 mld dolarów.

60 proc. spadek cen ropy od połowy 2014 roku sprawił, że sytuacja jeszcze się pogorszyła. Rosja jest silnie uzależniona od swoich bogactw naturalnych - duża część dochodów budżetowych pochodzi z eksportu ropy i gazu.

Rubel stracił połowę swojej wartości w stosunku do dolara od początku ub. roku, a inflacja poszybowała w górę.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że rosyjski PKB skurczy się o 3,8 proc. w tym roki i kolejne 0,6 proc w przyszłym. Spustoszenie w portfelach Rosjan sieje 15 proc. inflacja, która w 2016 roku ma spaść do 8,6 proc.

Wakacje dla Rosjan zbyt drogie:

Wakacje dla Rosjan zbyt drogie. "Trudno być optymistą"TVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock