Putin da zarobić koledze od judo. Oligarchowie przejmą największe lotnisko

Ze świata

wikimedia.org/(CC BY-SA 3.0) | Alex BeltyukovPort lotniczy Moskwa-Szeremietiewo lotnisko Rojsa

Arkadij Rotenberg, rosyjski oligarcha i wieloletni sparingpartner Władimira Putina w walkach judo wraz z miliarderem Aleksanderem Ponomarenko będą właścicielami największego portu lotniczego w Rosji - lotniska Moskwa-Szeremietiewo.

"The Moscow Times" podaje, że taką decyzję podjął prezydent Rosji. Władimir Putin zarządził konsolidację aktywów państwowych lotniska oraz spółki TPS Avia, która należy do Rotenberga i Ponomarenko. Udział rosyjskiego skarbu państwa wyniesie co najmniej 30 proc.

Ogromny kontrakt

W 2013 roku firma TPS Avia wygrała kontrakt na rozbudowę lotniska. Odpowiadała za budowę budynku nowego terminalu i połączenia go podziemnym pociągiem z już istniejącymi częściami portu lotniczego. Według kontraktu rozbudowa ma zakończyć się w 2018 roku. Jego wartość to 635 mln dolarów. Rozbudowa lotniska Szeremietiewo to jeden z głównych projektów infrastrukturalnych przed zbliżającymi się mistrzostwami świata w piłce nożnej, które w 2018 roku odbędą się w Rosji. "The Moscow Times" podkreśla, że inwestycja jest kluczowa dla organizacji imprezy, a więc państwo nie będzie szczędziło pieniędzy na dokończenie powiększenia lotniska, nawet jeśli jego budżet się rozrośnie. Podobnie było przy organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi przed dwoma laty. Za budowę infrastruktury często odpowiadali przyjaźni Kremlowi oligarchowie, a budżety niemal wszystkich inwestycji były na ukończeniu zdecydowanie większe niż planowano. Ostatecznie impreza kosztowała budżet państwa nie siedem, a 50 mld dolarów.

Największe lotniska

"The Moscow Times" pisze, że tylko w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku port lotniczy Szeremietiewo obsłużył 17,8 mln pasażerów. Wyprzedził tym samym swojego głównego rywala - lotnisko Domodiedowo, z którego skorzystało 17,4 mln podróżnych. Trzecie największe lotnisko Wnukowo obsłużyło w tym czasie 9,3 mln pasażerów. Warto przypomnieć, że 1 sierpnia Putin podpisał podobny dekret nakazujący skonsolidować aktywa lotniska Wnukowo. Skarb państwa będzie miał 25 proc. udziałów w tej spółce. Jednak po połączeniu większościowy pakiet akcji będzie własnością: Andrieja Skocha, Witalija Wancewa oraz Władimira Kożewnikowa. Lotnisko Domodiedowo już jest w rękach Dmitrija Kamienszczyka.

Przyjaźń od dziecka

Arkadij Rotenberg jest 57. najbogatszym człowiekiem w Rosji. Jego majątek jest szacowany na 1,45 mld dolarów. W czasie ostatniej dekady stał się jednym z najbardziej wpływowych biznesmenów w Rosji. Wszystko dzięki bliskim kontaktom z prezydentem Władimirem Putinem. Sam Rotenberg zaprzecza, że jego imperium biznesowe powstało dzięki pomocy Putina. - Znajomości na takim poziomie (jak z Putinem - red.) nikomu nie zaszkodziły, ale wszystko co udało nam się osiągnąć to efekt ciężkiej pracy - powiedział w 2012 roku magazynowi "Forbes" Rotenberg. Warto jednak przypomnieć, że miliarder zna Putina od młodzieńczych lat. Obaj byli zawodnikami judo w petersburskim klubie sportowym. Później również często mierzyli się w sparingach. W ciągu pięciu ostatnich lat jego firmy otrzymały państwowe kontrakty na wartość 15,4 mld dolarów.

Autor: msz/ / Źródło: The Moscow Times,

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/(CC BY-SA 3.0) | Alex Beltyukov