Rosjanie znikają z luksusowych dzielnic Londynu. A ceny nieruchomości spadają

Amanda Slater / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)Belgravia to jedna z najbardziej luksusowych dzielnic w Londynie

Sprzedaż domów w ekskluzywnej londyńskiej dzielnicy Belgravia, upodobanej zwłaszcza przez rosyjskich oligarchów, gwałtownie spadła po tym, gdy rubel znacznie osłabił się wobec funta.

Belgravia jest jedną z najdroższych dzielnic mieszkaniowych w Wielkiej Brytanii. Transakcje w okolicy spadły o 25 proc. w okresie styczeń-październik podczas gdy sprzedaż domów w pozostałych najlepszych dzielnicach w centrum brytyjskiej stolicy spadły o 20 proc.

Przez sankcje i rubel

W ciągu ostatniego roku wartość rubla spadła o 26 proc. w stosunku do funta z powodu międzynarodowych sankcji nałożonych na Moskwę za konflikt na Ukrainie oraz przez spadek cen ropy naftowej. - Udział rosyjskich nabywców na londyńskim rynku mieszkaniowym spadł głównie przez słabość waluty i trudności w pozyskaniu pieniędzy z kraju - powiedział Charles McDowell, który doradza zamożnym klientom w zakupie luksusowych domów w Londynie. Jak dodał, taka sytuacja szczególnie widoczna jest w Belgravii i Knightsbridge. Sprzedaż luksusowych domów w Londynie została zahamowana także przez wzrost opłaty stemplowej od sprzedaży oraz spadek wartości towarów - pisze Bloomberg. Firma brokerska W.A. Ellis LLP ostrzegła, że dla najdroższych nieruchomości "bańka mogła już pęknąć". Jak podaje inna firma brokerska Knight Frank LLP, w trzecim kwartale Rosjanie kupili 4,2 proc domów sprzedanych w najlepszych dzielnicach centralnego Londynu, w porównaniu z 10 proc. rok wcześniej.

Ulubiona dzielnica najbogatszych

W Belgravii mieszkają rosyjscy miliarderzy m.in.: Roman Abramowicz, właściciel klubu piłkarskiego Chelsea oraz Oleg Deripaska, który za dom w tej dzielnicy zapłacił 38 mln dolarów. Mieszkał tutaj także zmarły w 2013 roku inwestor Boris Bierezowski.

- Sprzedaż mieszkań i domów wysokiej klasy w Wielkiej Brytanii jest w fazie strukturalnego spadku - uważa John Bell, analityk Barclays. Od 1995 roku transakcje spadają w dzielnicach Kensington i Chelsea, a od 1999 roku w Westminsterze. Sprzedaż domów o wartości 5 mln funtów lub więcej w najlepszych dzielnicach Londynu spadły przez rok o 11,5 proc.

Autor: ToL//km / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Amanda Slater / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Pozostałe wiadomości