Prawdziwy Rosjanin zaciska pasa. Boją się kryzysu

Ze świata

TVN24 BiSSzturm Rosjan na sklepy

Ponad trzy czwarte Rosjan (77 proc.) twierdzi obecnie, że żyje oszczędzając: 56 proc. regularnie ogranicza wydatki, a 21 proc. zaczęło to robić dopiero przed kilkoma miesiącami - wynika z grudniowego sondażu ośrodka badania opinii publicznej WCIOM.

Według rezultatów sondażu, które opublikowała w czwartek agencja Interfax, w drugim kwartale wskaźnik dotyczący oszczędzania wyniósł 73 proc., a w trzecim - 76 proc.

Coraz więcej

Stale ograniczają wydatki głównie ludzie słabo wykształceni (77 proc.) i ludzie w wieku emerytalnym (73 proc.) - jak pokazało badanie przeprowadzone 6-7 grudnia wśród 1600 osób ze 132 miejscowości w 46 podmiotach Federacji Rosyjskiej.

Nigdy nie musiało ograniczać wydatków 16 proc. ankietowanych (ta liczba nie zmieniła się w ciągu roku), a 5 proc. powiedziało, że dawniej ograniczali wydatki, lecz obecnie tego nie robią.

Bez pożyczek

Wzrosła z 50 proc. w trzecim kwartale do 61 proc. w czwartym liczba respondentów, którzy uważają, że nastał czas niesprzyjający zakupom. To samo dotyczy kredytów. 74 proc. Rosjan (w trzecim kwartale 61 proc.) jest zdania, że czas nie sprzyja zaciąganiu kredytów.

Kryzys w Rosji i jego ludzka twarzTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz / Źródło: PAP

Raporty: