Rosja wyda na obronę dodatkowe miliardy dol. "Bez związku z operacją w Syrii"

TVN24 Biznes

wiki ( CC BY 3.0 ) | Vitaly V. KuzminWydatki na ochronę zdrowia w 2016 r. wyniosą 761,6 mln dolarów

Wydatki na obronę Rosji będą zwiększone o 4,2 mld dolarów, co odpowiada 0,3 proc. PKB, a nie zmniejszone jak pierwotnie planowano o 0,1 proc – zadecydował w środę rosyjski rząd. Władze zapewniają, że nie ma to związku z operacją w Syrii.

Rząd postanowił odstąpić od pierwotnie planowanych cięć w sferze obronnej, zachowując przy tym oszczędności w sferze społecznej. Wydatki na ochronę zdrowia w 2016 r. wyniosą 761,6 mln dolarów, a na edukację 932 mln dolarów. Zaakceptowano 3 proc. deficytu budżetowego, mimo że wcześniej zakładano 2,8 proc. Budżet federalny opiewa na 258 mld USD w 2016 r.

Coraz więcej

W projekcie nie wskazano, na jakie konkretnie cele obronne będą przeznaczone dodatkowe środki. "Część będzie zapewne wykorzystana przez przemysł zbrojeniowy. Możliwe, że chodzi o sfinansowanie zamówień publicznych dla zbrojeniówki oraz uruchomienie projektów specjalnych dotyczących nowych typów uzbrojenia. Uprzednio była mowa o tym, że pochłonie to nie więcej niż 964 mln dolarów" – zauważa dziennik RBK. Gazeta przypomina, że już na poprzednim posiedzeniu rządu 8 października rozważano "zwiększenie wydatków na cele obronne o 2,8 mld dolarów. Teraz dorzucono jeszcze 1,35 mld dolarów. Minister finansów Igor Szuwałow zapewnił wówczas, że zmiany w planowanym budżecie nie są związane z operacją wojskową w Syrii" – podkreślono w komentarzu.

Ogromne wydatki

Rosyjska operacja wojskowa w Syrii pochłonie 1 mld euro rocznie, jeśli obecna skala zaangażowania pozostanie bez zmian – oszacował w ubiegłym tygodniu dziennik "Kommiersant-Diengi", powołując się na cząstkowe dane udostępnione przez przedstawicieli rosyjskiego resortu obrony Począwszy od 2015 roku w Rosji powrócono do budżetu rocznego, jak w czasach radzieckich. W budżecie przyjętym na lata 2015-17 zakładano cenę 60 dolarów za baryłkę ropy Brent. W projekcie omawianym w środę przez rząd cena baryłki ropy naftowej została obniżona do 50 dolarów. Założono wzrost gospodarczy na poziomie 0,7 proc. PKB rocznie oraz dochody budżetu na poziomie 17,3 proc. W obu przypadkach cięcia budżetowe były planowane w związku ze spadkiem cen paliw i malejącą wartością rubla.

Poważne wyzwania

- Specyfika budżetu przyjmowanego na jeden rok jest taka, że przestajemy myśleć długofalowo. Wcześniej raz przyjęte założenia obowiązywały przez trzy lata, co miało złe i dobre strony. Wahania na rynkach finansowych i na rynkach surowców energetycznych są poważnym wyzwaniem, ale funkcjonowanie gospodarki na zasadach z dnia na dzień nie jest dobrym wyjściem – ocenił w wywiadzie dla agencji TASS prof. Aleksandr Deriugin z Akademii Administracji Publicznej przy Prezydencie Rosji. - Obecny projekt budżetu jest napisany pod dyktando armii oraz zbrojeniówki i kryje w sobie elementy sprzyjające recesji – zauważył z kolei wykładowca Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie Andriej Czerniawski w wypowiedzi dla TASS.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY 3.0 ) | Vitaly V. Kuzmin