Rosja ze śmieciowym ratingiem w 2015? "Niewykluczone, a inflacja dwucyfrowa"

Ze świata


Były rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin nie wyklucza, że rating Rosji w 2015 roku może zostać obniżony do poziomu śmieciowego. Powiedział o tym w poniedziałek na konferencji prasowej w agencji Interfax. - Rosja będzie mieć obniżony rating i w przyszłym roku spadnie on do poziomu śmieciowego - oświadczył Kudrin.

Jego zdaniem w 2015 r. Rosja znajdzie się w fazie pełnego kryzysu gospodarczego, a spadku PKB należy się spodziewać nawet w przypadku wzrostu cen ropy do 80 dolarów za baryłkę - uważa były minister, który przewodniczy obecnie utworzonemu przez siebie think tankowi Komitet Inicjatyw Obywatelskich (KIO).

Szacunki

Kudrin prognozuje, że jeśli cena ropy powróci do poziomu 80 dolarów za baryłkę, to spadek PKB w roku 2015 wyniesie co najmniej 2 proc., a jeśli ceny pozostaną w przyszłym roku na poziomie 60 dol., to PKB spadnie co najmniej o 4 proc. - To poważne wyzwanie dla gospodarki, dla różnych jej gałęzi - powiedział Kudrin. - Po raz pierwszy od 2000 roku za rządów (Władimira) Putina i (Dmitrija) Miedwiediewa w przyszłym roku obniżą się realne dochody ludności. Będzie to obniżka od 2 do 4,5 proc. - powiedział Kudrin. Według niego Rosji w kryzysie nie wystarczy środków na wszystkie programy socjalne, toteż rząd powinien się skoncentrować na grupach osób najbardziej potrzebujących.

Wysoka inflacja

Były minister finansów przewiduje, że inflacja w Rosji w 2015 r. może być dwucyfrowa i wynieść 12-15 proc., a import może się zmniejszyć o 40 proc. - Przede wszystkim na ryzyko jest narażony import towarów o charakterze inwestycyjnym - twierdzi Kudrin i zauważa, że to zahamuje modernizację Rosji. Podkreślił, że produkcja krajowa nie będzie w stanie zastąpić we wszystkich sektorach w stopniu wystarczającym nowoczesnych technologii, do których dostęp ograniczają sankcje. Z racji problemów gospodarki znacznie pogorszy się dyscyplina finansowa - uważa Kudrin, który przepowiada serię upadłości średnich i dużych firm. - Mam nadzieję, że nie banków, gdyż będą one w większym stopniu chronione, lub dotknie to jedynie małe i średnie banki - uważa Kudrin. Najważniejsze w jak najszybszym wyjściu Rosji z kryzysu jest zdaniem Kudrina uregulowanie stosunków z zachodnimi partnerami biznesowymi.

Kryzys gospodarczy w Rosji. “Rosja jest potężnie zadłużona“TVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: PAP