Rosja zamyka przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z Polski, Bułgarii i Czech

Autor:
ToL
Źródło:
Reuters, PAP
Piotr Mueller o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów
Piotr Mueller o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotówTVN24
wideo 2/4
TVN24Piotr Mueller o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów

Rosja zakazała liniom lotniczym z Polski, Bułgarii i Czech lotów do i nad jej terytorium - poinformował w sobotę rosyjski urząd lotnictwa cywilnego Rosawiacja. Ma to być odpowiedź na podobne działania tych krajów w stosunku do rosyjskich przewoźników.

Rejsy z Polski, Bułgarii i Czech będą się odbywać tylko na podstawie specjalnego zezwolenia Rosawiacji bądź MSZ Rosji.

Urząd oświadczył, że jest to odpowiedź na działania tych krajów, które zakazały przylotów na swoje terytorium samolotów zarejestrowanych w Rosji bądź wykorzystywanych przez przewoźników rosyjskich.

Polska, Czechy i Bułgaria zamknęły w piątek przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów.  W sobotę uczyniły to Łotwa, Estonia, Czechy, Rumunia i Litwa.

Zakaz dla rosyjskich przewoźników

Od północy, z piątku na sobotę obowiązuje zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Rosji - poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC). Ma to związek z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

Chodzi o opublikowane przed północą z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 lutego 2022 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Przygotowanie uchwały rządu ws. zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych polecił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Urząd Lotnictwa Cywilnego podał na swoje stronie internetowej, że rozporządzenie wprowadza zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Rosji. Zakaz nie dotyczy samolotów wykonujących lot o statusie HUM (lot statku powietrznego biorącego udział w akcji humanitarnej).

"Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała NOTAM informujący o wprowadzeniu zakazu od 26 lutego 2022 r." - podkreśla ULC. NOTAM to operacyjna informacja dla wszystkich użytkowników statków powietrznych i osób, które mają związek z lotnictwem. "Od 26 lutego 2022 godz. 0000 LTM (...) wprowadza się zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków powietrznych użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Federacji Rosyjskiej"- czytamy w NOTAM-ie.

Wydany przez PAŻP NOTAM obowiązuje do 26 maja 2022 do godz. 23.59.

LOT zawiesza połączenia

PLL LOT poinformowały, że od piątku od godz. 15.00 zawieszają połączenia do Moskwy oraz St. Petersburga.

"W związku z bieżącą sytuacją od godziny 15.00 czasu lokalnego PLL LOT zawieszają połączenia do Moskwy oraz St. Petersburga. Dla rejsów tranzytowych zostaną opracowane alternatywne trasy przelotów" - przekazał w piątek na Twitterze rzecznik narodowego przewoźnika Krzysztof Moczulski.

Jak dodał, dział obsługi klienta LOT-u będzie kontaktował się z pasażerami przebywającymi na terenie Rosji.

Autor:ToL

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości