Ze świata

Atomowa ekspansja Rosji. Po Indiach czas na Bangladesz

Ze świata

ShutterstockInwestycja jest warta 12,65 mld dolarów

12,65 mld dolarów zapłaci Rosji Bangladesz za budowę dwóch elektrowni jądrowych. Wcześniej Moskwa podpisała porozumienie z rządem Indii dotyczące budowy sześciu elektrowni atomowych.

Jak podaje Reuters Rosja podpisała kontrakt z Bangladeszem dotyczący budowy dwóch elektrowni atomowych. Każda z nich będzie miała moc 1200 MW. Inwestycja jest warta 12,65 mld dolarów.

Na kredyt

Pierwsze prace ruszą na początku przyszłego roku. Rosja sfinansuje 90 proc. kosztów inwestycji - powiedział rzecznik resortu nauki i technologii Bangladeszu Kamrul Islam Bhyian. Zgodnie z umową Bangladesz zwróci kredyt w ciągu kolejnych 28 lat. Kontrakt przewiduje 10 letni okres karencji. Plan rządu zakłada, że pierwsza elektrownia będzie działać od 2022 roku, a druga rozpocznie pracę rok później. Elektrownia będzie wykorzystywała reaktor nowej generacji, którego żywotność wynosi co najmniej 60 lat z możliwością przedłużenia o kolejne 20 lat. Co ważne reaktor posiada ulepszone systemu bezpieczeństwa i może pracować 72 godziny w każdej krytycznej sytuacji - twierdzą rosyjscy oficjele.

Wcześniej Indie

W czwartek indyjski rząd ogłosił, że podpisał umowę z Rosją, w ramach której Moskwa wybuduje w Indiach co najmniej sześć elektrowni w ciągu 20 lat. Podpisana po czwartkowych rozmowach umowa zakłada, że komponenty do budowanych przez Rosjan reaktorów będą produkowane w Indiach.

Rosyjski koncern Rosatom wybudował już 1000-megawatowy reaktor w elektrowni atomowej w Kudankulam w stanie Tamilnadu na południu Indii. Obecnie na ukończeniu w tej samej siłowni jest budowa drugiego takiego reaktora.

Autor: msz//km / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock