W Rosji pojawią się sklepy niedostępne dla zwykłych obywateli

Autor:
ams
Źródło:
PAP, Mediazone

W dwóch rosyjskich miastach, Moskwie i Petersburgu, powstaną sklepy wolnocłowe przeznaczone tylko dla dyplomatów, ich rodzin i pracowników organizacji międzynarodowych - podał w środę niezależny portal Mediazona. Ceny w sklepach wolnocłowych będą podane w rublach, dolarach i euro.

W asortymencie sklepów będą alkohole, wyroby tytoniowe, biżuteria, kosmetyki, perfumy, słodycze oraz smartfony i zegarki.

Specjalne sklepy dla dyplomatów

O utworzeniu sklepów dla dyplomatów mówi rozporządzenie rządu Rosji opublikowane 27 lipca i ma wejść w życie po miesiącu, czyli 27 sierpnia. Właścicielem sklepów będzie firma powołana przez MSZ Rosji we współpracy z podmiotem wybranym w przetargu, a nadzorować placówki będą rosyjskie służby celne.

Czytaj więcej: H&M wycofuje się z Rosji. Klienci ustawiają się w kolejkach

Płatności będzie można dokonywać w rublach, dolarach i euro. Przy zakupach - wyłącznie detalicznych - trzeba się będzie wylegitymować dokumentem potwierdzającym odpowiednie stanowisko.

"W Rosji pojawią się sklepy niedostępne dla zwykłych obywateli" - oceniła oficjalna "Parlamentskaja Gazieta", podlegająca parlamentowi Rosji. Gazeta przypomina, że sklepy z towarami bezcłowymi funkcjonują zwykle na lotniskach i innych miejscach przekraczania granicy. "PG" porównuje przy tym planowane sklepy do radzieckich sklepów "Bieriozka", odpowiedników polskich Peweksów.

W komentarzu dla tej gazety rosyjski parlamentarzysta Władimir Dżabarow oświadczył, że sklepy bezcłowe są dla kraju "dodatkowym źródłem pozyskania dewiz".

Setki firm opuściło Rosję a sam kraj jest objęty zachodnimi sankcjami w reakcji na inwazję na Ukrainę.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Wspólnicy reżimu". Reportaż "Czarno na białym" o najbogatszych ludziach Rosji
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ams

Źródło: PAP, Mediazone

Źródło zdjęcia głównego: Nocciola / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości