Rosja rozszerza propagandę: rusza francuskojęzyczna wersja Sputnika

Ze świata

shutterstock.comKreml rozszerzył w ostatnim czasie swe możliwości medialne, otwierając w Londynie studio dla Russia Today

Rosja uruchomiła w czwartek nowy multimedialny serwis informacyjny Sputnik w języku francuskim. Od 2005 r. działa tam całodobowy anglojęzyczny kanał RT (Russia Today). - Sputnik to medium, które się wyróżnia zwłaszcza doborem tematów, punktem widzenia i zdolnością rozumienia świata - uważa redaktor naczelna Margarita Simonian.

Kreml rozszerzył w ostatnim czasie swe możliwości medialne, otwierając w Londynie studio dla RT i uruchamiając projekt internetowej agencji Sputnik, który w roku 2015 ma być dostępny w 30 językach, by "alternatywny" głos Moskwy w sprawach międzynarodowych był słyszany - pisze agencja AFP.

Zrozumieć Rosję

- Sputnik to medium, które się wyróżnia zwłaszcza doborem tematów, punktem widzenia i zdolnością rozumienia świata - uważa redaktor naczelna Margarita Simonian. Poza materiałami bieżącymi Sputnik, jak pisze AFP, opublikował w czwartek artykuły odzwierciedlające punkt widzenia władz rosyjskich, takie jak "Agencje ratingowe instrumentem nacisku na Rosję" czy "Ukraina i Rada Bezpieczeństwa ONZ: tradycyjna histeria". (Agencja S&P poinformowała w poniedziałek o obniżeniu ratingu kredytowego Rosji do poziomu śmieciowego z prognozą negatywną, a na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ uznała, że atak prorosyjskich separatystów na strategiczny ukraiński port Mariupol był "umyślnie wymierzony w cywilów" i może być równoznaczny ze zbrodnią wojenną). Strona francuska agencji Sputnik została dodana do wersji w językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim, chińskim, tureckim, kirgiskim i abchaskim. Sputnik obejmuje obcojęzyczne serwisy informacyjne agencji RIA Nowosti i rozgłośni "Gołos Rossii", które połączyły się w grudniu 2014 roku w nową państwową agencję informacyjną Rossija Siegodnia (Rosja Dziś), której dyrektorem generalnym jest Dmitrij Kisielow, główny propagandzista Kremla.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com