Włochy przejmują wille i jachty rosyjskich oligarchów

Autor:
mb
Źródło:
PAP, Reuters

Włoska Gwardia Finansowa od ubiegłego tygodnia zajęła wille i jachty o wartości ponad 700 milionów euro należące do rosyjskich oligarchów i miliarderów. Ich właściciele zostali objęci unijnymi sankcjami za inwazję Rosji na Ukrainę.

Informacje o dotychczasowych dokonaniach przekazał w sobotę włoski minister gospodarki Daniele Franco.

- Do tej pory udało się nam uderzyć w to, co było widoczne, teraz musimy uderzyć w resztę, na przykład udziały - powiedział w sobotę w Bergamo Giuseppe Zafrana, szef Gwardii Finansowej, dodając, że wykonywana jest świetna robota.

Operacje były częścią skoordynowanych działań krajów zachodnich, mających na celu ukaranie bogatych Rosjan powiązanych z Władimirem Putinem.

Sankcje wobec Rosji

Biuro premiera Włoch poinformowało w sobotę, że w porcie w Trieście włoska Gwardia Finansowa zatrzymała jacht rosyjskiego miliardera Andrieja Melniczenki. Superżaglowiec wart jest 530 milionów euro. Andriej Melniczenko jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, a jego majątek szacuje się na kilkanaście miliardów euro. Jest właścicielem firm produkujących nawozy sztuczne EuroChem Group, działa też w przemyśle energetycznym. Jest właścicielem spółki węglowej SUEK.

Tydzień wcześniej zajęte zostały w Ligurii jachty Aleksieja Mordaszowa i Giennadija Timczenki. Wśród skonfiskowanego majątku są też między innymi szacowane na 8 milionów euro dwie wille nad jeziorem Como, należące do objętego sankcjami prezentera telewizji, propagandzisty Władimira Sołowjowa.

Agencja Reutera przekazała, że w sobotę rano na wody terytorialne Czarnogóry wpłynął luksusowy jacht, którego właścicielem jest rosyjski biznesmen Roman Abramowicz. Solaris, bo tak nazywa się jednostka, jest jednym z wielu jachtów należących do właściciela londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea. Jednostka o długości 140 metrów jest zacumowana w Tivat. Jak podała agencja Reutera, jacht przypłynął do Czarnogóry z Barcelony. Stolicę Katalonii opuścił we wtorek. Wielka Brytania w czwartek nałożyła sankcje na Abramowicza, zamrażając jego aktywa.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości