TVN24 Biznes | Ze świata

USA nakładają kolejne sankcje na Rosję. "Będziemy nadal atakować machinę wojenną Putina"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, Reuters

Stany Zjednoczone nakładają sankcje na 13 osób i 21 podmiotów z rosyjskiego sektora technologicznego - poinformował w czwartek Departament Skarbu.

"Będziemy nadal atakować machinę wojenną Putina sankcjami z każdej strony, dopóki ta bezsensowna wojna nie zostanie zakończona" - powiedziała, cytowana w oświadczeniu, sekretarz skarbu Janet Yellen.

Sankcje zamrażają wszystkie amerykańskie aktywa podmiotów objętych sankcjami i generalnie zakazują Amerykanom kontaktów z nimi. Czwartkowe decyzje dotyczą 21 firm oraz 13 osób, które są związane z tymi spółkami.

Sankcje wobec Rosji

Głównym przedmiotem nałożonych w czwartek sankcji jest sieć podmiotów i osób związanych z moskiewską spółką Sernija, mającą związki z Kremlem. Firma za pomocą tej sieci starała się obejść ograniczenia nałożone przez Zachód na import kluczowej technologii.

Wśród objętych sankcjami firm jest m.in. największy producent mikroelektroniki w Rosji, firma Mikron, która opracowała chipy dla rodzimego systemu kart płatniczych Mir.

Dodatkowo restrykcjami objęty został Centralny Instytut Badań Naukowych Chemii i Mechaniki (CNIIChM), który - według USA - był odpowiedzialny za stworzenie złośliwego oprogramowania Triton, użytego do cyberataku na saudyjskie zakłady petrochemiczne, który miał doprowadzić do wybuchu.

Wcześniej w marcu amerykańska prokuratura postawiła zarzuty w tej sprawie autorowi wirusa, pracującemu dla rosyjskich służb wojskowych.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości