TVN24 Biznes | Ze świata

50 miliardów dolarów na załatanie budżetu. Ukraina zwróciła się o wsparcie do krajów G7

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes
Prezes Banku Światowego: teraz są potrzebne pieniądze dla Ukrainy, by mogła wypłacać pensje swoim obywatelom
Prezes Banku Światowego: teraz są potrzebne pieniądze dla Ukrainy, by mogła wypłacać pensje swoim obywatelomTVN24
wideo 2/4
TVN24Prezes Banku Światowego: teraz są potrzebne pieniądze dla Ukrainy, by mogła wypłacać pensje swoim obywatelom

Ukraina zwróciła się do krajów G7 o 50 miliardów dolarów wsparcia finansowego. Miałoby to pokryć deficyt budżetowy związany z wojną na najbliższe sześć miesięcy - przekazał doradca ekonomiczny prezydenta Ołeh Ustenko.

- Nasze główne wydatki to wojsko i wszystko, co dotyczy sfery socjalnej. Żeby utrzymać jedno i drugie, jest nam potrzebna pomoc partnerów - oznajmił Ustenko.

Dodał, że rozmowy na temat przyznania środków mają się zacząć w przyszłym tygodniu, kiedy w Waszyngtonie będą się odbywać posiedzenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Do G7 należą: Niemcy, Francja, Włochy, Japonia, Kanada, USA i Wielka Brytania.

Prezes Banku Światowego o pomocy dla Ukrainy

We wtorkowych "Faktach po Faktach" w TVN24 prezes Banku Światowego David Malpass zapowiedział pomoc finansową dla Ukrainy. - Mówimy o programie, który wspomoże Ukrainę teraz, aby była w stanie przetrwać - powiedział.

Prezes Banku Światowego został w programie zapytany, czy jest rozważany nowy plan Marshalla dla Ukrainy. - Myślimy o pomocy natychmiastowej. O pieniądzach, które są potrzebne na opłacenie pracowników szpitali, po to, żeby Ukraina była w stanie wypłacać swoim obywatelom normalne pensje i emerytury. Mówimy o programie, który wspomoże Ukrainę teraz, aby była w stanie przetrwać. Tak jak to było już robione w ubiegłych tygodniach - odpowiedział Malpass.

- To są bardzo duże pieniądze, to jest ogromne wyzwanie z punktu widzenia finansowego, fiskalnego dla Ukrainy - dodał.

Prezes Banku Światowego zapowiedział we wtorek, że Ukraina otrzyma około 1,5 miliarda dolarów w ramach różnych instrumentów finansowych.

W jego ocenie "w przyszłości będziemy potrzebować zdecydowanie większych wysiłków". - Mam nadzieję, że Polska też będzie częścią tego. Polska już w tej chwili robi bardzo dużo dla Ukrainy. Hojność, otwartość Polaków jest naprawdę ogromna i potem, kiedy rozpocznie się odbudowa kraju, to myślę, że Polska będzie mogła odegrać bardzo ważną rolę, dzięki swojemu doświadczeniu w odbudowywaniu się po konfliktach - zauważył Malpass.

Jak mówił, "świat jest przerażony poziomem przemocy, tym, co dzieje się na Ukrainie". - Jestem przekonany, że będą wysiłki na poziomie globalnym, aby to wspierać, natomiast Unia Europejska jest bardzo ważna w tym procesie - podkreślił szef Banku Światowego.

- Musimy pamiętać, że kraje europejskie były bardzo hojne w tym procesie, pojawiło się szereg funduszy (…) i mam nadzieję, że takie wysiłki będą kontynuowane też w przyszłości, że ta pomoc będzie wzmagana - dodał.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W TVN24 GO >>>

Czytaj także: Były minister finansów Rosji: spadek PKB może być najwyższy od niemal 30 lat

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości