TVN24 Biznes | Ze świata

Tajwan zapowiada dołączenie do "krajów demokratycznych" w sprawie rosyjskiego ataku

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters

Tajwan dołączy do "krajów demokratycznych" w nakładaniu sankcji na Rosje w związku z inwazją na Ukrainę - zapowiedział w piątek tamtejszy rząd. Przedsiębiorstwo Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd, czyli największy na świecie producent układów scalonych, zapowiedziało, że będzie przestrzegało wszystkich zasad kontroli eksportu.

Sytuacja na Ukrainie jest uważnie obserwowana przez Tajwan, który Chiny uważają za swoje terytorium i który w ciągu ostatnich dwóch lat znalazł się pod zwiększoną presją militarną ze strony Pekinu.

Atak Rosji na Ukrainę

- Bardzo ostro potępiamy potępiamy akt inwazji i przyłączamy się do krajów demokratycznych, aby wspólnie nałożyć sankcje - powiedział premier Su Tseng-chang dziennikarzom w Tajpej. Nie podał jednak szczegółów. Minister gospodarki Wang Mei-hua powiedziała, że Tajwan "surowo zbada" eksport do Rosji i "skoordynuje" dalsze działania z sojusznikami.

Tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych podkreśliło w oświadczeniu, że Tajwan jest kluczowy dla globalnego łańcucha dostaw półprzewodników. Resort zapowiedział, że będzie "ściśle współpracować ze Stanami Zjednoczonymi i innymi podobnie myślącymi krajami w celu przyjęcia odpowiednich środków, aby uwolnić Ukrainę od okropności wojny".

W czwartek nowe sankcje na Rosję ogłosiły Unia Europejska, USA i Wielka Brytania.

Przedsiębiorstwo Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd główny dostawca Apple'a i najbardziej wartościowa azjatycka spółka giełdowa, przekazało, że będzie przestrzegać zasad kontroli eksportu. "TSMC przestrzega wszystkich obowiązujących praw i regulacji i jest w pełni zaangażowane w przestrzeganie nowych zasad kontroli eksportu" - napisano w oświadczeniu. TSMC to największy na świecie producent układów scalonych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wymiana handlowa

Agencja Reutera podała, że Rosja nie jest głównym kierunkiem eksportu dla towarów z Tajwanu. Z rządowych danych wynika, że wymiana handlowa z Ukrainą i Rosją stanowiła mniej niż 1 proc. całkowitej wartości.

Kontrakt na gaz ziemny z Rosji wygasa w marcu i Tajwan będzie dywersyfikował swoje dostawy - poinformowało w czwartek ministerstwo gospodarki.

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości