TVN24 Biznes | Ze świata

Szwajcaria wprowadza kolejne sankcje wobec Rosji

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Pogorzelski: za parę tygodni kłopoty związane z sankcjami będą jeszcze większe
Pogorzelski: za parę tygodni kłopoty związane z sankcjami będą jeszcze większeTVN24
wideo 2/3
TVN24Pogorzelski: za parę tygodni kłopoty związane z sankcjami będą jeszcze większe

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 30. dobę. Rząd Szwajcarii przyjął w piątek kolejne sankcje wobec Moskwy, które są zgodne z czwartym pakietem unijnych restrykcji. Rada Federalna zdecydowała jednak, by nie zawieszać nadawania rosyjskich mediów Sputnik i Russia Today.

"W odpowiedzi na trwającą inwazję Rosji na Ukrainę Rada Federalna podjęła 25 marca decyzję o przyjęciu najnowszego pakietu sankcji wobec Rosji. Środki wejdą w życie 25 marca o godzinie 23:00" - napisano w komunikacie.

Rada Federalna podkreśla, że Szwajcaria stosuje się także do sankcji nałożonych przez UE 9 i 15 marca, wprowadzonych w odpowiedzi na trwającą inwazję Rosji na Ukrainę.

Sankcje wobec Rosji

Zgodnie z piątkową decyzją rządu w Bernie zabroniony jest eksport ze Szwajcarii towarów i powiązanych usług dla rosyjskiego sektora energetycznego. Zabronione jest również działanie w Szwajcarii rosyjskich przedsiębiorstw sektora energetycznego oraz udzielanie pożyczek lub innych środków finansowych takim podmiotom.

Berno wprowadza także zakaz importu towarów żelaznych i stalowych z Rosji oraz eksportu do Rosji towarów luksusowych i tych związanych z żeglugą morską. W sektorze finansowym zakazane są transakcje z niektórymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi oraz świadczenie usług ratingowych.

"Oznacza to, że wszystkie środki zawarte w czwartym pakiecie sankcji UE zostały wdrożone" - napisano w komunikacie.

Rada Federalna zdecydowała jednak o zastosowaniu pewnych wyjątków od sankcji finansowych ze względów humanitarnych. Rząd wyjaśnia, że ma to ułatwić relacje biznesowe niezbędne do pracy organizacji humanitarnych.

Szwajcaria zdecydowała także o niewdrażaniu unijnego środka z 1 marca br., zawieszającego nadawanie rosyjskich mediów Sputnik i Russia Today. "Pomimo faktu, że te kanały są wykorzystywane przez Federację Rosyjską do rozpowszechniania ukierunkowanej propagandy i dezinformacji, Rada Federalna jest zdania, że skuteczniej jest przeciwstawiać się nieprawdziwym i szkodliwym twierdzeniom faktami, a nie uniemożliwianie ich emisji" - wyjaśniła Rada Federalna.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości