TVN24 Biznes | Ze świata

Szwajcaria nałożyła kolejne sankcje finansowe na Rosję

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Szwajcaria nakłada kolejne sankcje finansowe na Rosję - podaje Agencja Reutera. Mają one obejmować między innymi zakaz transakcji z centralnym bankiem Rosji.

Szwajcaria nakłada kolejne sankcje na Rosję

Jak podał Reuters, Szwajcaria w piątek ogłosiła, że nakłada kolejne sankcje na Rosję. Obejmują one zakaz transakcji z rosyjskim bankiem centralnym. Jednocześnie Szwajcaria poparła decyzję Unii Europejskiej i USA o odłączeniu siedmiu banków z Rosji od systemu SWIFT, służącego do obsługi transakcji międzynarodowych.

Poza tym zdecydowano o wprowadzeniu zakazu eksportu do Rosji towarów, które mogłyby zostać wykorzystane w celach militarnych, ewentualnie mogłyby wzmocnić Rosję technologicznie – informuje Reuters.

To kolejny etap sankcji, które Szwajcaria nakłada w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Wcześniej zamrożono konta należące do prezydenta Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Jak podał "Tages-Anzeiger", zamrożono również rachunki należące do 650 Rosjan.

"Szwajcaria potwierdza swoją solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami; będzie dostarczać pomoc humanitarną dla ludzi, którzy uciekli do Polski" - przekazał w poniedziałek rząd.

Czytaj także: "Desperacka ucieczka rosyjskich klientów" banków w Szwajcarii >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Część rosyjskich banków wykluczona ze SWIFT

Unia Europejska poinformowała w środę, że wyklucza niektóre rosyjskie banki z systemu SWIFT. Sankcje objęły banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom oraz VEB. Na liście jest również drugi co do wielkości bank VTB. Banki mają 10 dni na dokończenie operacji otwartych w systemie.

Czytaj także: USA nakładają nowe sankcje. Na liście rzecznik Kremla i "kucharz Putina".

Premier Mateusz Morawiecki domaga się objęcia sankcjami wszystkich rosyjskich podmiotów. Na liście banków odciętych od SWIFT brakuje bowiem banków obsługujących płatności za energię - Sbierbank i Gazprombank.

W czwartek agencje Reutera, AFP i brytyjski dziennik "Financial Times" poinformowały, że Łukoil, drugi co do wielkości producent ropy naftowej w Rosji, wezwał do jak najszybszego zakończenia konfliktu na Ukrainie.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: advjmneto / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości