Konto polskiej ambasady w Moskwie zablokowane. Jest potwierdzenie

Autor:
/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
MSZ: Polskę opuści 45 osób o różnych statusach dyplomatycznych. Decyzja w koordynacji z sojusznikami
MSZ: Polskę opuści 45 osób o różnych statusach dyplomatycznych. Decyzja w koordynacji z sojusznikami
wideo 2/3
MSZ: Polskę opuści 45 osób o różnych statusach dyplomatycznych. Decyzja w koordynacji z sojusznikami

Ambasada Polski w Moskwie potwierdziła, że Rosjanie zablokowali jej rachunek bankowy. O tym, że konto zostało zablokowane, informował we wtorek w rozmowie z Rossija 24 ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew.

"Ambasada może potwierdzić informację o zablokowaniu rachunku. Jednocześnie z uwagi na dobro placówki i zasady jej funkcjonowania nie udzielamy żadnych szczegółowych informacji" - przekazała TVN24 Biznes polska ambasada w Moskwie.

O tym, że Rosja zablokowała konta polskiej ambasady w Moskwie, poinformował we wtorek w rozmowie z Rossija 24 ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki był pytany o informacje dotyczące zablokowania przez Polskę pieniędzy na kontach rosyjskiej ambasady z uwagi na przeznaczenie ich przez Rosję na działalność terrorystyczną. Premier poprosił wówczas, aby pytać służby. - Ja mogę tylko ogólnie powiedzieć, że rzeczywiście mieliśmy do czynienia z zatrzymaniem środków finansowych Federacji Rosyjskiej - zaznaczył.

Polska wydaliła pracowników rosyjskiej ambasady

W ubiegłym tygodniu Polska wydaliła 45 rosyjskich dyplomatów. - Polska w koordynacji z naszymi sojusznikami podjęła decyzję o bardzo znaczącej redukcji personelu dyplomatycznego ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce. Łącznie nasze terytorium opuści 45 osób o różnych statusach dyplomatycznych - mówił w środę rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.

W odpowiedzi na to rosyjski ambasador Siergiej Andriejew zapowiadał, że Rosja ma prawo "do własnej decyzji w sprawie kroków odwetowych".

W połowie marca dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński ujawnił, że po inwazji na Ukrainę rosyjscy dyplomaci próbowali wypłacić 2 miliony euro w gotówce. Próby zostały zablokowane przez banki w ścisłej współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, czyli instytucją, która przeciwdziała praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Ambasada Rosji odmówiła komentarza w tej sprawie.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości