Ile Ukraina traci przez zablokowane porty? Premier podał szacunki

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Sasin o planach dotyczących odbudowy infrastruktury energetycznej i paliwowej Ukrainy
Sasin o planach dotyczących odbudowy infrastruktury energetycznej i paliwowej UkrainyTVN24
wideo 2/5
TVN24Sasin o planach dotyczących odbudowy infrastruktury energetycznej i paliwowej Ukrainy

Ukraina traci dziennie 170 milionów dolarów z powodu braku dostępu do portów, a potencjał eksportowy kraju został zmniejszony o połowę - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal w Odessie.

- 90 milionów ton produktów rolnych, które Ukraina zamierzała wyeksportować do krajów w Azji, Afryce i Europie, zostało zablokowanych - wyjaśnił Szmyhal.

Pewna część dóbr eksportowych jest transportowana ciężarówkami lub koleją, ale reszta utknęła w regionach, które są pod ostrzałem lub została zagrabiona przez Rosję - dodał.

Wizyta Michela w Odessie

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który w poniedziałek złożył niezapowiadaną wizytę w Odessie na południu Ukrainy, podkreślił, że zablokowanie przez siły rosyjskie ukraińskich portów sprawia, że "wojna Rosji ma wpływ na światowe łańcuchy zaopatrzenia", a zwłaszcza dostawy zboża, których "wiele ton utknęło w portach z powodu blokowania przez Rosjan Morza Czarnego".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który rozmawiał z Michelem, wezwał do natychmiastowego odblokowania ukraińskich portów, aby umożliwić eksport zboża i zapobiec kryzysowi żywnościowemu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości