TVN24 Biznes | Ze świata

Brytyjski sąd zamroził aktywa Abramowicza o wartości kilku miliardów dolarów

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters
Prezes Banku Światowego David Malpass o sankcjach wobec Rosji
Prezes Banku Światowego David Malpass o sankcjach wobec RosjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Prezes Banku Światowego David Malpass o sankcjach wobec Rosji

Królewski sąd w Jersey nałożył formalny nakaz zamrożenia aktywów o wartości około siedmiu miliardów dolarów powiązanych z Romanem Abramowiczem - podał Reuters. Policja przeszukała nieruchomości rosyjskiego oligarchy - przekazał dział prawny jednej z Wysp Normandzkich.

Abramowicz to jeden z kilku najbogatszych Rosjan dodanych w zeszłym miesiącu do sankcji Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Od tego czasu rządy podejmują działania mające na celu odebranie im jachtów i innych luksusowych aktywów.

Majątek Abramowicza na wyspie Jersey zamrożony

Jak podał Reuters, policja z Jersey przeprowadziła we wtorek przeszukanie pomieszczeń podejrzanych o powiązanie z działalnością biznesową Abramowicza.

"Sąd Królewski nałożył również formalny nakaz zamrożenia w dniu 12 kwietnia (...) aktywów uznanych za wycenione na ponad 7 miliardów dolarów, a które podejrzewa się, że są powiązane z panem Abramowiczem, i które znajdują się na Jersey lub są własnością spółek zarejestrowanych na Jersey" - napisano w oświadczeniu departamentu prawnego wyspy Jersey.

Urzędnicy zaznaczyli, że na tym etapie nie będą udzielać komentarzy. Nikt z policji w Jersey również nie udzielił komentarza - podał Reuters.

Na początku tego miesiąca karaibski kraj Antigua i Barbuda zobowiązał się, że pomoże Wielkiej Brytanii w przejęciu jachtów należących do Abramowicza. Superjachty powiązane z biznesmenem o łącznej wartości szacowanej na 1,2 miliarda dolarów zostały również zadokowane w południowo-zachodniej Turcji.

Jacht EclipseLeonard Zhukovsky / Shutterstock

Abramowicz próbował sprzedać klub piłkarski Chelsea z Premier League, zanim został ukarany sankcjami, ale przeszkodził mu w tym rząd brytyjski, po tym jak jego finanse znalazły się na czarnej liście sankcji - wyjaśnił Reuters.

Czytaj także: Jachty, helikoptery, nieruchomości i dzieła sztuki. Bruksela podaje dane o zamrożonych rosyjskich majątkach

Piąty pakiet sankcji na Rosję

Unia Europejska wprowadza piąty pakiet sankcji na Rosję po inwazji na Ukrainę. Restrykcje zostały zatwierdzone w piątek przez Radę UE.

Pakiet zakłada m.in. zakaz zakupu i importu węgla oraz innych stałych paliw kopalnych do UE, jeśli pochodzą one z Rosji lub są z Rosji eksportowane, począwszy od sierpnia 2022 roku. Ponadto całkowity zakaz transakcji został nałożony na cztery kluczowe rosyjskie banki, które mają 23 proc. udziału w rynku rosyjskiego sektora bankowego.

Po usunięciu z systemu SWIFT banki te zostaną teraz poddane zamrożeniu aktywów, a tym samym zostaną całkowicie odcięte od rynków UE.

Czytaj także: Kuzyni, żony i asystentki. Kolejne osoby na liście brytyjskich sankcji

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości