Rosyjska gospodarka staje na nogi? Bank centralny tnie stopy procentowe

Ze świata

ShutterstockRosyjska gospodarka ma się lepiej

Bank Centralny Rosji obniżył w piątek główną stopę procentową o 0,5 punktu procentowego do poziomu 10,5 proc. - podała agencja prasowa TASS. To pierwsza taka decyzja od sierpnia 2015 roku.

Rosyjski bank centralny zdecydował się w piątek na obniżenie głównej stopy procentowej do poziomy 10,5 proc. Oznacza to cięcie o 0,5 punktu procentowego. Taka decyzja Banku Centralnego Rosji jest odbierana jako sygnał, że gospodarka tego kraju ma się lepiej. - Po okresie niepewności i ryzyka, na początku tego roku sytuacja w gospodarce kraju uległa normalizacji. Wskaźniki wzrostu gospodarczego i inflacji są lepsze niż oczekiwaliśmy - powiedziała Elwira Nabiullina, szefowa Banku Centralnego Rosji.

Dlaczego?

W komunikacje rosyjski bank centralny podał, że inflacja ustabilizowała się. Obecnie wynosi niewiele ponad 7 proc., a to ponad połowę mniej niż jeszcze rok temu. Oznacza to, że ceny rosną zdecydowanie wolniej niż w poprzednich miesiącach. Bank Centralny Rosji podał również, że zmniejszyły się oczekiwania inflacyjne. Zdaniem władz banku centralnego taka sytuacja pozwoli na dalsze ograniczanie wzrostu cen. Według prognoz na koniec roku wyniesie ona mniej niż 6 proc. - Jesteśmy pewni, że będziemy w stanie obniżyć inflację do poziomu docelowego, czyli 4 proc. na koniec 2017 roku - mówiła Nabiullina.

Co dalej?

Rosyjski bank centralny podał również, że krajowa gospodarka jest bardziej niż do niedawna odporna na wahania cen ropy naftowej. Rośnie też eksport towarów, które nie są związane z branżą naftową. Wszystkie te dane mają pozwolić na osiągnięcie w drugiej połowie roku wzrostu PKB. Według założeń w 2017 roku wyniesie on 1,3 proc.

Autor: msz//km / Źródło: The Moscow Times, Reuters,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock