Rosja stawia Francji ultimatum: albo Mistrale albo zwrot pieniędzy

Ze świata

CC BY SA WikipediaRosja kupiła dwa Mistrale za 1,2 mld euro na podstawie kontraktu zawartego w 2011 roku

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w środę, że Francja musi wypełnić kontrakt na dostawę dwóch okrętów desantowych typu Mistral, albo zwrócić Moskwie pieniądze.

- Jeśli chodzi o Mistrale to wszystkie warunki zostały zawarte w umowie. Warunki dostawy, procedur i kar. Możemy zażądać zwrotu pieniędzy - powiedział agencji Interfax wiceminister obrony Anatolij Antonow.

Rosji jest wszystko jedno

Na początku września pod silnym - jak pisze AFP - naciskiem ze strony USA i innych sojuszników z NATO prezydent Francji Francois Hollande uzależnił dostawę okrętów do Rosji od uregulowania kryzysu na wschodniej Ukrainie.

W ubiegłym tygodniu doradca prezydenta Rosji Władimira Putina oświadczył, że Rosję zadowoli każde z dwóch rozwiązań problemu francuskich mistrali: dostawa okrętów lub zwrot pieniędzy. Oba warianty nas urządzają - oświadczył Jurij Uszakow. Oba okręty typu Mistral - "Władywostok" i "Sewastopol" - Rosja kupiła we Francji za 1,2 mld euro na podstawie kontraktu zawartego w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego. Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego zawarta przez Moskwę od upadku ZSRR.

Autor: ToL//bgr / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia